A „pochylił” się prof. Aleksander Kappes nad tą formą spółki w nowej książce pt. Spółka komandytowa, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer.
Jak stwierdza autor, na gruncie kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa stała się bardzo popularnym typem przedsiębiorcy, wybieranym jako forma prowadzenia działalności gospodarczej z racji pojedynczego opodatkowania podatkiem dochodowym, ograniczonej odpowiedzialności (nieodpowiedzialności) części wspólników za zobowiązania spółki, ale także z uwagi na wielką elastyczność tej spółki, która – dzięki w dużej mierze względnie obowiązującej regulacji kodeksowej – pozwala na indywidualne ukształtowanie tej spółki w umowie stosownie do oczekiwań wspólników.
Książka omawiająca zalety i słabości spółek komandytowych jest jednym z opracowań cyklu „Biblioteka Prawa Handlowego” – serii publikacji poświęconej problematyce spółek handlowych i niektórych czynności handlowych, jaka w ostatnim czasie powstała z inicjatywy i pod redakcją naukową prof. Andrzeja Kidyby. Choć książka ta, jak i cały cykl – podkreśla autor - jest skierowana do prawników praktyków, to jednak dzięki używanemu w niej językowi po jej lekturę mogą także sięgnąć przedsiębiorcy zainteresowani spółką komandytową.
Książka stanowi monograficzne opracowanie przedstawiające w sposób kompleksowy problematykę spółki komandytowej. W publikacji omówiono m.in. takie zagadnienia, jak:
- utworzenie spółki komandytowej,
- udziały w spółce i wkłady do niej,
- obowiązki i uprawnienia wspólników,
- prowadzenie i reprezentacja spraw spółki,
- rozwiązanie, likwidacja i procesy transformacyjne spółki.
Autor ukazuje zagadnienia istotne dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą prowadzenia działalności gospodarczej, odpowiada na wiele praktycznych pytań związanych ze spółką komandytową oraz ukazuje nowe problemy, nieomawiane dotąd w literaturze przedmiotu.
Więcej o publikacji>>>