Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, Forum jest kontynuacją corocznych warsztatów, które organizowane są od 2014 r. pod hasłem „Sprawdź, kto rządzi Internetem”. Formuła Forum umożliwia wielostronną i otwartą debatę o najważniejszych wyzwaniach oraz szansach, jakie niesie ze sobą rozwój i upowszechnianie się internetu.
W skali globalnej internet zarządzany jest wielostronnie. Taka też będzie tegoroczna dyskusja w trakcie Forum. Zarówno wśród prowadzących, jak i zaproszonych gości będzie można spotkać przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, nauki i środowisk studenckich.
W trakcie trzech sesji plenarnych i czterech równoległych uczestnicy Forum poszukają odpowiedzi na aktualne pytania związane z rozwojem sieci, w tym m.in.:
- czy niedawna prywatyzacja ICANN uczyni Internet bardziej demokratycznym;
- jakie wyzwania i szanse niesie ze sobą swobodny przepływ danych, czyją własnością są dane i jak wpływa to na ich przenoszalności;
- czy platform internetowe w wystarczający sposób chronią prywatność konsumentów, czy potrzebna jest w tym zakresie większa transparentność;
- jak Europa może konkurować z wielkimi platformami Internetowymi i czy regulacje unijne mogą nam to ułatwić, jak zapewnić równe reguły konkurencji pomiędzy platformami a tradycyjnymi przedsiębiorcami;
- czy internet rzeczy zagraża bezpieczeństwu cyberprzestrzeni;
- w jaki sposób pogodzić prawo do anonimowości i wolności jednostki z wymogami bezpieczeństwa?
Jak informuje MC, wstęp na Forum jest bezpłatny. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali wszyscy, którzy interesują się nternetem w ujęciu technicznym, społecznym, ekonomicznym czy prawnym.
Forum współorganizowane jest przez Ministerstwo Cyfryzacji, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) i Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego (DELab UW).