Zespół przedstawił stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy zmieniającego ustrój sądów powszechnych, oceniając go jako naruszający konstytucyjne zasady podziału i równoważenia władzy oraz osłabiający niezależność sądów i niezawisłość sędziowską.
Zdaniem autorów opracowania, proponowane zmiany zmierzają do faktycznego podporządkowania sądów powszechnych władzy politycznej. - Głównym celem projektu jest ustanowienie takiego systemu powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych, w którym Minister Sprawiedliwości – będący obecnie jednocześnie Prokuratorem Generalnym – uzyskuje arbitralne uprawnienia w odniesieniu do prezesów i wiceprezesów wszystkich szczebli sądownictwa powszechnego. Projekt wyłącza jakiekolwiek mechanizmy kontroli decyzji personalnych nominowanego przez partię rządzącą ministra–prokuratora, pozbawiając środowisko sędziowskie możliwości wpływu na obsadę kierownictwa sądów – czytamy w opinii.
Poważne wątpliwości ekspertów Fundacji co do konstytucyjności proponowanych zmian budzi przepis przejściowy, upoważniający Ministra Sprawiedliwości do odwołania urzędujących prezesów i wiceprezesów sądów w toku ich kadencji w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.
W opinii Zespołu Ekspertów Prawnych projekt narusza konstytucyjne zasady podziału i równoważenia władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Jego przyjęcie skutkować będzie poważną zmianą istniejącego modelu wymiaru sprawiedliwości
Eksperci zwracają też uwagę na pominięcie konsultacji społecznych w procesie przygotowania tak ważnej dla porządku prawnego ustawy i zlekceważenie podstawowych wymogów transparentności procedury ustawodawczej.
Pełna treść opinii:
http://bit.ly/Batory_ZEPwsSądówPowszechnych>>
Eksperci Fundacji Batorego: rządzący politycy chcą sobie podporządkować sądy
Proponowane w ustroju sądów powszechnych zmiany zmierzają do faktycznego podporządkowania sądów powszechnych władzy politycznej stwierdza w swojej opinii Zespół Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego.