Egzaminy przeprowadzone zostaną przez 83 komisje egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w tym 34 komisje egzaminacyjne do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego – mające siedziby w 13 miastach i 49 komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego – mających siedziby w 19 miastach.
W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzi 8 osób – 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 4 przedstawicieli samorządu zawodowego – odpowiednio adwokackiego lub radcowskiego.
W tym roku po raz pierwszy egzaminy będą przeprowadzone w zmienionej formule, wprowadzonej ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829). Egzaminy będą składać się z pięciu części i trwać cztery dni. W dniu 15 marca zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w dniu 16 marca – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w dniu 17 marca – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a w dniu 18 marca - zadanie z zakresu prawa administracyjnego i nowe zadanie egzaminacyjne z zakresu zasad wykonywania zawodu odpowiednio adwokata albo radcy prawnego lub zasad etyki. Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowane zostały przez zespoły powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.
Do egzaminów łącznie zgłosiło się ponad 5500 osób, w tym do egzaminu adwokackiego ponad 2300 osób (z czego około 2150 osób po ukończeniu aplikacji oraz około 150 osób uprawnionych z innych tytułów), natomiast do egzaminu radcowskiego około 3200 osób (w tym około 2840 osób po odbyciu aplikacji oraz około 360 osób uprawnionych z innych tytułów).
Dla przypomnienia, w roku 2015 do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2175 osób (w tym 1979 osób po odbyciu aplikacji oraz 196 osób uprawnionych z innych tytułów), zaś do egzaminu radcowskiego - 3635 osób (z czego 3209 osób po odbyciu aplikacji i 426 osób uprawnionych z innych tytułów).
Podobnie jak w latach ubiegłych, zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdecydowana większość zdających – około 99%, wybrała możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego.
Źródło: www.ms.gov.pl,