Naczelna Rada Adwokacka udostępniła już e-Dziennik wszystkim okręgowym radom adwokackim, mogą go uruchamiać i udostępniać swoim aplikantom.
- Rozpoczynający się rok 2023 będzie upływał pod znakiem dalszej konsekwentnie realizowanej w tej kadencji cyfryzacji Adwokatury. Wprowadzanie nowych technologii do codziennej pracy jest ważne dla adwokatów, ale nasze samorządowe działania skupiamy też na cyfryzacji szkolenia aplikantów adwokackich - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA. Wskazując, że to aplikanci są pokoleniem ery cyfrowej i to do nich należy przyszłość Adwokatury. 

Czytaj: Rosati: Nie analogowa a cyfrowa - NRA stawia na zmianę Adwokatury>>

Czytaj w LEX: Pełnomocnictwo substytucyjne a upoważnienie aplikanta do zastępowania adwokata lub radcy prawnego >>>

Trochę jak librus, tyle że dla aplikantów

Chodzi o moduł eSOA (elektroniczny System Obsługi Adwokatury) przeznaczony na potrzeby aplikacji adwokackiej. E-Dziennik ma za zadanie - jak informuje NRA - usprawnienie przebiegu aplikacji oraz cyfryzować organizację tego procesu. Użytkownikami e-Dziennika są okręgowe rady adwokackie, wykładowcy szkolenia aplikantów i przede wszystkim - aplikanci adwokaccy.

 - e- Dziennik, innymi słowy cyfryzacja aplikacji adwokackiej. Jednolite we wszystkich izbach rozwiązanie usprawniające przebieg aplikacji adwokackiej oraz digitalizujące organizację tego procesu. Chodzi o to, aby zarówno z perspektywy organizatora aplikacji adwokackiej, czyli każdej z izb adwokackich, a także lub przede wszystkim z perspektywy aplikantów adwokackich, oraz wykładowców zautomatyzować, usystematyzować w jednym miejscu oraz uprościć czynności składające się na organizację aplikacji adwokackiej. Temu ma właśnie służyć moduł e-dziennika. Jest to kolejny krok w informatyzacji Adwokatury, w ramach zapowiedzianego przeze mnie na początku kadencji konsekwentnego cyfryzowania samorządu - mówi prezes Rosati. 

Kolokwium ustne? Mamy na to sposób! - SPRAWDŹ w LEX >>>

Aplikant do e-Dziennika będzie miał dostęp poprzez Panel Adwokata panel.e-soa.pl/ lub bezpośrednio przez https://edziennik.e-soa.pl. Nowe narzędzie pozwoli mu na:

  • podgląd planu zajęć (plus funkcja alertów dotyczących zmian w planie);
  • usprawiedliwianie nieobecności;
  • składanie wniosków dot. różnych spraw;
  • składanie prac domowych i wgląd do ocen;
  • przeglądanie materiałów do zajęć dodawanych przez wykładowców (baza wiedzy);
  • dostęp i wypełnianie ankiet.

Część administracyjna pozwala m.in. na:

  • tworzenie i zarządzanie planem zajęć;
  • generowanie ręczne lub półautomatyczne planu zajęć;
  • zarządzanie przerwami w planie zajęć;
  • zarządzanie zmianami i konfliktami w planie zajęć;
  • obsługę wniosków wysyłanych przez aplikantów, w tym wniosków o usprawiedliwienie;
  • personalizację procedur związanych z obsługą szkolenia aplikantów; 
  • dodawanie umów i rozliczanie wykładowców;
  • tworzenie ankiet dla aplikantów i wykładowców.

Część wykładowcy pozwala m.in. na:

  • zarządzanie sprawami dot. umowy i rozliczania z biurem;
  • podgląd na plan zajęć;
  • zarządzanie obecnościami na zajęciach;
  • definiowanie prac domowych i ich weryfikacje;
  • budowanie bazy wiedzy- dodawanie materiałów do zajęć;
  • wypełnianie ankiet.

 

W Warszawie już się sprawdziło 

Tomasz Korczyński, szef komisji ds. informatyzacji przy ORA w Warszawie, członek ORA Warszawa, współkierujący praktyką partnerstwa publiczno-prywatnego i infrastruktury w warszawskim biurze kancelarii Dentons podkreśla, że izba adwokacka w Warszawie była jednym z pionierów w tym zakresie. - Mieliśmy system typu e- Dziennik, a teraz w uzgodnieniu z NRA, wsparliśmy przygotowanie e-dziennika dla wszystkich izb. I rozwiązanie to wchodzi w życie. W tym momencie zaczynają już z niego korzystać warszawscy aplikanci, a zamysł jest, że włączą się w to i pozostałe izby - mówi. 

Zobacz w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>>

Zobacz w LEX: Narzędzia marketingu prawnika w internecie - jak dać się zauważyć? >>>

Jak dodaje, aplikacje adwokackie, szczególnie w większych izbach przypominają mały uniwersytet. - Stąd pomocne jest połączenie specyfiki zwykłego e-dziennika, czyli takiego z którego korzystają uczniowie, z tym co potrzebne jest aplikantom. Czy dostęp do wykładów, z przeglądaniem materiałów do zajęć, dostęp do ankiet, które będą obowiązkowe to wszystko będzie dużym ułatwieniem po pierwsze dla aplikantów, ale też pomoże administratorom i wykładowcom w sprawnym organizowaniu i zarządzaniu procesem edukacji aplikantów. Bo wszystkie ważkie rzeczy dotyczące prac domowych, kazusów, bazy materiałów, rozliczeń z wykładowcami są skorelowane, skumulowane w jednym programie, który był przygotowywany do wdrożenia od roku - dodaje.

- Przed nami okres wieku dziecięcego, pewnie pojawią się pytania, ale program był przetestowany w ostatnich miesiącach na grupach docelowych, od wykładowców począwszy po obecnych aplikantów i osoby administracyjne. I to co najważniejsze, tę intuicyjność programu, w naszej ocenie udało się uzyskać - zaznacza mecenas.

Zobacz w LEX: Dofinansowanie rozpoczęcia działalności kancelarii prawnej >>>