Wczoraj odbyła się rozprawa w tej sprawie. Działając w imieniu wnioskodawcy, adwokat Jacek Stefański podtrzymał wniosek z uwzględnieniem ograniczenia roszczenia ze względu na wyrównanie świadczeń otrzymane przez W. Szczeklika w związku z decyzjami Lubelskiego Komendanta Policji. Podkreślił, że sytuacja, w jakiej znalazł się W. Szczeklik, nastąpiła na skutek błędu wymiaru sprawiedliwości.
Władysław Szczeklik pełnił funkcję komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej. Na podstawie zeznań pracowników lubelskiego lombardu, prokuratura podejrzewała go o to, że jako naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie przyjmował od nich łapówki. W zamian miał dostarczać informacje w przedmiocie planowanych działań Policji.
W grudniu 2001 r. W. Szczeklik został aresztowany. Przebywał w areszcie 4 miesiące. W grudniu 2002 r. został oskarżony o korupcję, ujawnienie tajemnicy zawodowej oraz paserstwo. Natomiast wyrokiem z 25 października 2007 r. został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Lublinie. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał ten wyrok w mocy.
Sprawa objęta jest Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W. Szczeklika reprezentują pro bono adw. Andrzej Michałowski i adw. Jacek Stefański z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.
Dziś wyrok w sprawie Władysława Szczeklika
W Sądzie Okręgowym w Lublinie ogłoszony zostanie dziś o godz. 13 wyrok w sprawie policjanta Władysława Szczeklika, który walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie.