Podsekretarz stanu do spraw prawnych, traktatowych oraz praw człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych powiedział to w związku przypadającym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Jak przypomina MSZ, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (10 grudnia 1948 r.). - Polska, mając w pamięci własne doświadczenia historyczne, a także jako członek organizacji międzynarodowych zajmujących się ochroną praw człowieka, m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy oraz Unii Europejskiej, przywiązuje dużą wagę i aktywnie działa na rzecz promocji i ochrony praw człowieka oraz podstawowych wolności na świecie – mówił wiceminister Stępkowski.
Deklaracja Praw Człowieka wyznaczyła ogólne prawa przynależne każdej osobie. Prawa te zostały następnie uszczegółowione w ramach Paktów Praw Człowieka (Human Rights Covenants). Pakty zawierają m.in. zapisy dotyczące takich praw jak: prawo do życia, do wolności i bezpieczeństwa osobistego, gwarancję równości wobec prawa, prawo do swobody poruszania się, ochrony prywatności, do wolności myśli, sumienia i wyznania, gromadzenia się i stowarzyszania, do udziału w życiu politycznym, do humanitarnego traktowania, ochrony przed torturami, do sprawiedliwego, równego traktowania przed sądami.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka wraz z Paktami stanowi tzw. Międzynarodową Kartę Praw Człowieka, będącą podstawą i punktem wyjścia dla nowoczesnego systemu ochrony i promocji praw człowieka.
W 2016 roku minie 50-lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych Społecznych i Kulturalnych. Z tej okazji Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon zainauguruje dziś kampanię „Our Rights, Our Freedoms, Always” mającą na celu przypomnienie społeczności międzynarodowej wagi tych aktów prawnych dla promocji praw człowieka w świecie.
- W Dniu Praw Człowieka, potwierdźmy nasze zobowiązania do poszanowania podstawowych wolności i ochrony praw człowieka dla wszystkich – mówił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon, komentując wydarzenie.
Dowiedz się więcej z książki | |
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
|