Jak podkresla RPO, obecnie informacja to nie tylko wiedza, ale też towar. Pozwala obywatelom na lepsze sprawowanie kontroli społecznej, wspomaga proces przejrzystości działalności organów publicznych, zapobiega manipulowaniu społeczeństwem. Dostęp do informacji publicznej zwiększa również zaufanie obywateli do państwa. - Warto jednak pamiętać, że nie jest to prawo bezwzględne - może podlegać ograniczeniom, m.in. ze względu na konieczność ochrony prywatności osoby fizycznej, tajemnicy handlowej czy bezpieczeństwa państwa - czytamy w opublikowanym w środę przez Rzecznika komunikacie.
Jego zdaniem nie powinno to jednak zniechęcać obywateli do korzystania ze swojego prawa. - Przeglądanie Biuletynów Informacji Publicznej, stron internetowych gmin i organizacji to dobry początek realizacji obywatelskich uprawnień. Warto również uczestniczyć w sesjach rad gmin, miast oraz wnosić o udzielenie informacji przez organy państwa. Szczegółowe kwestie dotyczące realizacji uprawnień obywateli w tym zakresie określa ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - czytamy w oświadczeniu.
Rzecznik przypomina przy okazji, że od lat zajmuje się tym tematem i aktywnie wspiera obywateli, którzy spotkali się z trudnościami w dostępie do informacji publicznej. Polegają one m.in. na ustaleniu, czy dana informacja stanowi informację publiczną lub jaki jest jej charakter.
- Poinformowany obywatel to świadomy obywatel – świętujmy więc ten dzień wspólnie! - - czytamy w oświadczeniu Biura RPO.
Dziś dzień prawa do informacji
Zagwarantowane w art. 61 Konstytucji RP prawo do informacji jest ważnym narzędziem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego - stwierdził rzecznik praw obywtaelskich w związku z obchodznym 28 września, już po raz 14. Międzynarodowym Dniem Prawa do Informacji.