Prof. Stanisław Waltoś jest jednym z najwybitniejszych polskich prawników oraz specjalistą z zakresu prawa karnego procesowego. Od początku swej kariery naukowej jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 1954 r. ukończył studia prawnicze, dziesięć lat później doktoryzował się, a w 1968 r. uzyskał habilitację. Pracował w Katedrze Postępowania Karnego UJ. Jest także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk.
W dorobku naukowym prof. Stanisława Waltosia znajduje się ponad 350 publikacji, wśród których wymienić należy „Postępowanie szczególne w procesie karnym”, „Proces karny zarys systemu” czy „Akt oskarżenia w procesie karnym”. Uczony jest również autorem około 200 artykułów oraz 40 glos do orzeczeń sądowych.
Wśród licznych zainteresowań badawczych uhonorowanego prawnika znajdują się m.in. organizacja prokuratury i rządzących nią zasad, nadzór prokuratorski i wymóg bezstronności tego organu, instytucja świadka koronnego i jego ochrona w procesie karnym.
Prof. Stanisław Waltoś odegrał ważną rolę w kształtowaniu przepisów karnoprocesowych i ich zmiany, m.in. jako członek komisji ds. reformy prawa karnego i zespołu prawa karnego procesowego, przygotowującego projekt Kodeksu postępowania karnego z 1997 r. i towarzyszącej mu ustawy o świadku koronnym.
Prof. Stanisław Waltoś jest również znany i ceniony na arenie międzynarodowej, jako wybitny znawca prawa był m.in. ekspertem naukowym w Radzie Europy. Prof. Waltoś wygłaszał wykłady na najbardziej prestiżowych uniwersytetach świata, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Doktorat honoris causa dla prof. Stanisława Waltosia
Prof. Stanisław Walotś otrzymał 22 czerwca br. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.Tytuł nadany został na wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji UW, a promotorem był prof. dr hab. Piotr Kruszyński dyrektor Instytutu Prawa Karnego WPiA UW.