Prof. Stanisław Waltoś jest jednym z najwybitniejszych polskich prawników oraz specjalistą z zakresu prawa karnego procesowego. Od początku swej kariery naukowej jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 1954 r. ukończył studia prawnicze, dziesięć lat później doktoryzował się, a w 1968 r. uzyskał habilitację. Pracował w Katedrze Postępowania Karnego UJ. Jest także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk.
W dorobku naukowym prof. Stanisława Waltosia znajduje się ponad 350 publikacji, wśród których wymienić należy „Postępowanie szczególne w procesie karnym”, „Proces karny zarys systemu” czy „Akt oskarżenia w procesie karnym”. Uczony jest również autorem około 200 artykułów oraz 40 glos do orzeczeń sądowych.
Wśród licznych zainteresowań badawczych uhonorowanego prawnika znajdują się m.in. organizacja prokuratury i rządzących nią zasad, nadzór prokuratorski i wymóg bezstronności tego organu, instytucja świadka koronnego i jego ochrona w procesie karnym.
Prof. Stanisław Waltoś odegrał ważną rolę w kształtowaniu przepisów karnoprocesowych i ich zmiany, m.in. jako członek komisji ds. reformy prawa karnego i zespołu prawa karnego procesowego, przygotowującego projekt Kodeksu postępowania karnego z 1997 r. i towarzyszącej mu ustawy o świadku koronnym.
Prof. Stanisław Waltoś jest również znany i ceniony na arenie międzynarodowej, jako wybitny znawca prawa był m.in. ekspertem naukowym w Radzie Europy. Prof. Waltoś wygłaszał wykłady na najbardziej prestiżowych uniwersytetach świata, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.