Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej przygotował resort sprawiedliwości. Znowelizowane przepisy stanowić będą, że: akcje nie mogą mieć formy dokumentu.
"Wprowadzenie obowiązkowej dematerializacji akcji spółek prywatnych wiąże się z kosztami, które muszą obciążyć akcjonariuszy spółek akcyjnych. Akcjonariusze ci nie będą zainteresowani obowiązkową dematerializacją akcji, która skomplikuje funkcjonowanie spółki, a już na pewno nie będą chcieli ponosić kosztów tej dematerializacji wynikającej z obowiązkowego zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rachunku papierów wartościowych (art. 3282 k.s.h.). Podroży to koszty funkcjonowania tych spółek, co przełoży się na zmniejszenie ich konkurencyjności na rynku." - ocenia Rada Legislacyjna.
Dematerializacja akcji spółek prywatnych zniechęci do ich prowadzenia
Skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych będzie spadek atrakcyjności prowadzenia spółek akcyjnych - uważa Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów. Chodzi o projekt zakładający dematerializację akcji.