Jak informuowali organizatorzy, celem konferencji było rozpowszechnienie wśród Polaków świadomości ubezpieczenia ochrony prawnej, jako narzędzia umożliwiającego stały dostęp do profesjonalnych usług prawnych.
Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów z nimi związanych. Ubezpieczyciel za pomocą regularnych składek zbieranych od klientów gwarantuje im refundację m.in. kosztów sądowych, kosztów usług adwokatów i radców prawnych, kosztów postępowania egzekucyjnego, poręczenia majątkowego czy też kosztów strony przeciwnej. Spory klientów prowadzone mają być wyłącznie przez odpowiednie, specjalizujące się w danej dziedzinie podmioty, dysponujące odpowiednimi uprawnieniami, tj. adwokaci lub radcowie prawni. Zakres ubezpieczenia dotyczyć ma konkretnych rodzajów spraw np. ochrona przy dochodzeniu odszkodowań cywilnoprawnych, ochrona w zakresie prawa karnego – obrona w postępowaniu karnym lub wykroczeniowym, ochrona w zakresie prawa pracy.
W Polsce ubezpieczenia prawne nie są jeszcze popularne. W Niemczech z takiej formy zabezpieczania się przed ryzykiem związnych z proawdzeniem sprawy przed sądem, lub rozwiazywania na drodze prawnej jakiegoś konfliktu, korzysta około 80 procent obywateli. W Polsce dotyczy to najwyżej ułamka procenta. Jednak, jak podkresla prezes Naczelnej rady Adwokackiej Andrzej Zwara, nie jest to tylko skutek słabej jeszcze oferty w tej dzidzinie, ale także niskiej generalnie świadomości prawnej Polaków. - W Nimeczech kultura zabezpieczania sie przed róznego typu zagrożeniami kształtowała się przez dziesiatki lat, tymczasm Polak wciąż szuka wsparcia, gdy spotkają go jakieś kłopoty, czy to w postaci powodzi, czy jakiegoś problemu natury prawnej - mówił prezes NRA.
Idea ubezpieczeń prawnych zyskała poparcie ze strony rzecznika praw obywatelskich. Jak mówiła podczas konferencji dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodraczego w Biurze RPO Katarzyna Łakoma, jednym z podsatwowych praw obywatelskich jest prawo do sądu. - Nie może ono być prawidłowo wykonywane, jeśli obywatele w realcjach np. z organami ścigania, lub przy rzostrzyganiu sporów, nie mogą korzystać z profesjonalnej poomyc prawnej. Jeśli więc system ubezpieczeń spowodowałby, że większa niż dotychczas część społeczeństwa korzystałąby z pomocy prawnej, to i dostęp do wymiaru sprawiedliwości byłby bardziej realny - mówiła dyr. Łakoma.
Pomysł rozwijania ubezpieczeń prawnych podoba sie także ministrowi sprawidliwości. Krzysztof Kwiatkowski mówił podczas konferencji o działaniach podejmowanych przez jego resort dla podnoszenia świadomości prawnej oraz usprawniania dostępu do wymiaru sprawiedliwości. - Upowszechnienie dobrego sytemu ubezpieczeniowego będzie słuzyć tym celom - pokdreślał minister.
Generalnie idea ubezpieczeń prawnych wszystkim się podoba, ale w Polsce nie są jeszcze one ani popularne, ani szerzej znane. W Niemczech, które są kolebką tej formy ubezpieczenia, są one oferowane od 1928 roku, a obecnie ten kraj jest w tej dziedzinie prawdziwą potęgą, bo skupia 45 proc. światowego rynku tych polis. W Polsce taka oferta istnieje od 2000 roku. - Jak mówi Mariusz Olszewski z DAS - Towarzystwa Ubezpieczeń Prawnych, które było prekursorem na anszym rynku, rozwój tej oferty nie jeste jeszcze zbyt duży, ale systematyczny. Wszystkie twoarzystwa mające  w sowjej ofercie takie ubezpieczenia, zebrały w ubiegłym roku w sumie ok. 220 mln zł składki.
Ale ludzie z branży widzą w tej dziedzinie perspektywą, czego najlepszym dowodem jest to, że obezpieczenia prawna ma już w swojej ofercie kilka towarzystw. 
Ubezpieczenie ochrony prawnej to najczęściej polisa zapeniająca ochronę przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem cywilnych sporów prawnych w sądzie oraz ułatwiająca obronę osoby ubezpieczonej w procesacj karnych i o wykroczenia, poprzez przejęcie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem sprawy sądowej. W zakres takiej obsługi wchdzi też opłacenie pełnomocnika, opłacenie kosztów sądowych, w tym kosztó biegłych i świadków, wpłata poręczeń majątkowych związancyh z uniknięciem aresztowania na czas prowadzenia śledztwa, koszty prowadzenia postępowania egzekucyjnego itp.
To oczywiście model, a kształt konkretnej polisy zależy od oferty proponowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe i od uzgodnień z klientem. Np. towarzystwo Concordia ma w swojej ofercie ubezpieczenie ochrony prawnej w ruchu drogowym, które może być przydatne do dochdzenia odszkodowania za skutki wypadku drogowego, gdy sprawca odmawia wypłaty świadczenia z OC. Firma oferuje też ubezpieczenie Ochrona prawna w życiu prywatnym (prawo pracy, spory z pracodawcą, ubezpieczenia społęczne, szkody na nieruchomości itp.), a także Ubezpieczenie Ochrony Prawnej Biznes.