Podczas posiedzenia 6 września br. Rada zarekomendowała podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lutego 2016 roku w sprawie wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów oraz wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom.
Jak poinformowano po posiedzeniu, chodzi o to, by w załączniku do tego rozporządzenia, który zawiera mnożniki służące do ustalania wysokości dodatków funkcyjnych, uwzględnione zostały funkcje: członka sądu dyscyplinarnego i odwoławczego sądu dyscyplinarnego oraz przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego sądu dyscyplinarnego i odwoławczego sądu dyscyplinarnego. KRP stoi na stanowisku, że dodatkowe obowiązki służbowe, które na podstawie ustawy z 28 stycznia 2016 roku - Prawo o prokuraturze obciążyły prokuratorów pełniących te funkcje, zasługują na gratyfikację.
Ponadto Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym podjęła uchwałę w sprawie konieczności zapewnienia reprezentacji wszystkich szczebli prokuratury w Sądzie Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym oraz Odwoławczym Sądzie Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym.
Dowiedz się więcej z książki | |
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy
|
Będą zmiany w składach sądów
Zgodnie z tą uchwałą KRP zwróciła się do zgromadzeń prokuratorów w prokuraturach regionalnych o uwzględnienie w swoich wyborach konieczności zapewnienia reprezentacji wszystkich szczebli powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w obu sądach syscyplinarnych przy Prokuratorze Generalnym. Ma to związek z treścią nowego art. 147 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku - Prawo o prokuraturze.
Przepis ten nakazuje zapewnienie zasiadania w składzie sądu dyscyplinarnego przynajmniej jednego prokuratora z jednostki organizacyjnej prokuratury równorzędnej do tej, w której obwiniony pełnił służbę lub wykonywał czynności służbowe w chwili czynu.
- W ocenie KRP prawidłowo funkcjonujące sądownictwo dyscyplinarne dla prokuratorów jest istotnym gwarantem niezależności prokuratorów. Stanowi również ważny element prokuratorskiej samorządności - czytamy w komunikacie z posiedzenia.