Jak przypomia dr Bartosz Jagura, dyrektor Instytuctu Compliance, Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW z 2016 zalecają realizację w spółkach publicznych funkcji compliance, w bankach funkcja compliance sankcjonowana jest „twardym” prawem. - Jak dotąd nie doszło jednak do zbadania, w jakich spółkach i z jakich powodów wdrażane są rozwiązania compliance – z drugiej strony: dlaczego nie wszyscy je wprowadzają, co składa się na kanon działań compliance z organizacji i kim oraz za co odpowiedzialny jest polski oficer compliance - komentuje.

Aby móc odpowiedzieć na te podstawowe pytania, przeprowadzono pierwsze ogólnopolskie badania stanu rozwoju compliance. Ich wyniki przedstawione zostaną na konferencji Compliance Day, która odbywać będzie w dn. 6-7 lutego w Klubie Bankowca w Warszawie.
Jednak już badania te pokazały, że specjaliści compliance działających w Polsce przedsiębiorstw są zróżnicowaną grupą:

  • 51 proc. nie ma ukończonych 40 lat;
  • 55 proc. to kobiety;
  • 64 proc. pracuje w compliance nie dłużej niż 5 lat;
  • 40 proc. ma ukończone studia prawnicze.


Unormowania compliance w korporacjach>>

Jak mówi prof. Bartosz Makowicz z Uniwersytetu Viadrina, autor raportu podsumowującego badania, wyraźnie widoczna jest tendencja przedsiębiorstw z polskim kapitałem do wdrażania systemów zarządzania zgodnością. - Obecnie rozpowszechnione jest przekonanie, że większość firm posiadających CMS to takie, w których przeważa kapitał zagraniczny, gdyż spółki-matki narzucają swoim spółkom-córkom w Polsce konieczność wdrażania CMS jako część struktury korporacyjnej. Z badań wynika jednak, że prawie połowa ankietowanych (48 proc.) to spółki o przeważającej części kapitału polskiego. To dowodzi coraz większej świadomości rodzimych przedsiębiorstw dla zagadnień compliance. Co istotne, idea compliance rozprzestrzeniła się już na sektory różnego typu i różne gałęzie przemysłu, z pewnością nie jest to już domena jedynie branży finansowej, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu - podkreśla prof. Makowicz.

- Ale w 100 proc. łączy oficerów compliance jedno: wykonywany zawód wymaga ustawicznego podnoszenia kompetencji i bycia na bieżąco ze zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym - mówi w nawiązaniu do badania Bartosz Jagura.  Jego zdaniem idealnym sposobem zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń oraz bardzo ważnego dla rozwijającej się profesji networkingu są konferencje.

Czytaj: Ustawa o jawności życia publicznego zmusi firmy do stworzenia procedur antykorupcyjnych>>

Jak podkreślają organizatorzy, w programie Compliance Day nie zabraknie dyskusji na fundamentalne tematy jak współdziałanie compliance z innymi funkcjami i systemami w spółce, ale także poruszane będą aktualne wyzwania stojące przez spółkami, jak nowe wymogi antykorupcyjne przewidziane w ustawie o jawności życia publicznego.

Rejestracja możliwa jest przez formularz online>>