Jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrzynych, od 17 stycznia br. paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju. Nie musimy już jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania, gdyż możemy złożyć wniosek i odebrać gotowy paszport w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym.
Z raportu MSW wynika, że z ułatwienia, które weszło w życie w połowie stycznia br., w pierwszym kwartale 2013 r. skorzystało już prawie 10 tys. osób. Najwięcej osób, które wyrobiły nowy dokument paszportowy poza miejscem zameldowania zrobiło to na Mazowszu - 3 tys. 259 osób, w Małopolsce - 1 tys. 283 osoby, na Śląsku - 824 osoby, w Wielkopolsce - 751 osób oraz w Pomorskiem - 670 osób.
Wniosków od osób zameldowanych poza województwem, w którym składają dokumenty, procentowo najwięcej było w województwach: mazowieckim - 6 proc., lubuskim - 4 proc., małopolskim - 3,9 proc., wielkopolskim - 2,9 proc. i pomorskim - 2,8 proc.
Ogółem w pierwszym kwartale 2013 r. urzędy wojewódzkie przyjęły 322 tys. 485 wniosków paszportowych. To o prawie 30 tys. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Chętnie korzystamy z nowych przepisów paszportowych
W pierwszym kwartale 2013 r. wojewodowie wydali paszporty 9 tys. 683 osobom zameldowanym poza danym województwem. Najwięcej, bo aż ponad 3 tys. na Mazowszu. To dzięki obwiązującym od ponad trzech miesięcy przepisom.