W środę, 8 czerwca, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja podsumowująca pilotażowy programu. Jego organizatorzy i uczestnicy zapewniają, że będą kontynuować współpracę już po wakacjach.
W trakcie zajęć z adwokatami uczestnicy prgramu poznali tajniki pracy mediatora i nauczyli się na przykładach rozwiązywać konkretne sytuacje konfliktowe.
- Kiedy w zeszłym roku spotkałam się z panią kurator nie przypuszczałam, że to nasze wspólne przedsięwzięcie będzie tak ogromnym sukcesem. Do tej pory nigdzie w Polsce żadne ze środowisk prawniczych nie zorganizowało szkolenia dla uczniów i nauczycieli na taką skalę, jak my w województwie kujawsko-pomorskim – powiedziała adw. Justyna Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.
Dziekan przypomniała, że jednym z zadań adwokatury jest edukacja oraz że program nie zostałby zrealizowany, gdyby nie wsparcie Naczelnej Rady Adwokackiej. Następnie dziekan zwróciła się do obecnych na sali uczniów i nauczycieli. - Jesteście teraz wyposażeni w wiedzę teoretyczną i pierwsze doświadczenia praktyczne. Mamy nadzieję, że pomogą wam one w rozwiązywaniu codziennych szkolnych konfliktów, jakie pojawią się między waszymi rówieśnikami. Chciałabym również w imieniu wszystkich adwokatów i aplikantów podziękować nauczycielom za serdecznie przyjęcie nas w szkołach – dodała.
Jolanta Metkowska, dyrektor Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty podziękowała Bydgoskiej Izbie Adwokackiej za pilotaż. Podziękowała również pedagogom, za to, że poświęcili swój dodatkowy czas i pracę na to, aby to duże przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Wyraziła również chęć dalszej współpracy z bydgoską izbą w zakresie edukacji mediacji rówieśniczych.
Bydgoscy adwokaci uczyli mediacji w szkołach
820 przeszkolonych mediatorów rówieśniczych z 41 szkół województwa kujawsko-pomorskiego to efekt programu Mediacje w szkole w praktyce, realizowanego wspólnie przez Okręgową Radę Adwokacką w Bydgoszczy oraz Kuratorium Oświaty.