Zgodnie z zaleceniem komisarza ds. środowiska, Janeza Potočnika, Komisja skieruje do rządów Bułgarii, Cypru, Estonii Grecji i Polski tzw. uzasadnionych opinii. Państwa członkowskie mają dwa miesiące na dostosowanie swojego prawa. Jeżeli tego nie zrobią, Komisja może skierować sprawy przeciwko nim do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i może zwrócić się do Trybunału o nałożenie sankcji finansowych bez konieczności oczekiwania na wyrok.
W dyrektywie ramowej UE w sprawie odpadów 2008/98/WE określono ramy prawne dla unieszkodliwiania odpadów w UE. Wprowadzono w niej zasady gospodarowania odpadami, w tym m.in. zasadę „zanieczyszczający płaci”, oraz ustanowiono wiążącą hierarchię odpadów, zgodnie z którą państwa członkowskie muszą gospodarować odpadami w następującej kolejności: zapobieganie, ponowne wykorzystanie, recykling, inne formy odzysku oraz unieszkodliwianie.
Do dnia 12 grudnia 2010 r. państwa członkowskie miały wprowadzić przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy. Ponieważ wymienione państwa członkowskie nie zgłosiły Komisji wszystkich środków wykonawczych w podanym terminie, wystosowano do nich wezwanie do usunięcia uchybienia. W związku z tym, że nadal nie przyjęto odpowiedniego prawodawstwa, Komisja postanowiła skierować do nich uzasadnioną opinię.
W ramach nowej polityki w przypadkach, gdy państwa członkowskie nie dokonały transpozycji prawodawstwa UE do prawa krajowego w wymaganym terminie, Komisja może zwrócić się do Trybunału o nałożenie sankcji finansowych przy pierwszym wniesieniu sprawy do Trybunału. Ta zasada została przyjęta w listopadzie 2010 r. i weszła w życie dnia 15 stycznia 2011 r.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP