Podczas prac nad ostatnią nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rezygnacja z udziału sądu w wyborze formy pieczy zastępczej dla dziecka była jedną z ważniejszych proponowanych zmian. Posłowie zdecydowali się z niej zrezygnować, by przyspieszyć procedowanie. Kochan zapowiadała jednak, że wróci do tych propozycji w późniejszym terminie.
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej zapowiedziała powrót do inicjatywy. - Mamy nadzieję, że teraz w spokoju, nawet jeśli to wymaga zmian w kodeksach, dopracujemy się dobrego rozwiązania - dodała.
Jej opinię podzieliła obecna na posiedzeniu wiceminister pracy Elżbieta Seredyn mówiąc, że sąd powinien wydawać postanowienie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, ale nie decydować o tym, do jakiej placówki czy rodziny dziecko trafi. "Decydować ma środowisko, które jest najbliżej tego dziecka, no i oczywiście powinien zająć się tym starosta powiatowy" - powiedziała.
Na komisji omawiano informację rządu z realizacji w roku 2013 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wynika z niej, że liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wyniosła ponad 78,5 tys., z czego w instytucjach znajdowało się ok. 20 tys. dzieci. Były to głównie dzieci w wieku od 7 do 17 lat (79 proc.), z przewagą wychowanków, nadal przebywało tam ponad 2,3 tys. dzieci do 6 lat.(ks/pap)
Czytaj także: Rzecznik praw dziecka chce zlustrować wydziały rodzinne>>>