Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń ma na celu implementację do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Dz. Urz. UE L 26/19), oraz art. 91 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014 s. 349).
W celu implementacji dyrektywy 2016/97 Ministerstwo Finansów proponuje przyjęcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1450, z późn. zm.).
Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń wprowadza rozwiązania mające na celu poprawę obowiązujących regulacji z zakresu pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz rozszerzenie zakresu przepisów na wszystkie kanały dystrybucji. Projekt ustawy zawiera szereg rozwiązań prokonsumenckich, które przyczynią się do zwiększenia świadomości osób ubezpieczonych.
Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie niezakłóconej konkurencji, ochrony konsumentów i integracji rynku. Projekt ustawy zawiera m.in. następujące regulacje:
- określenie konfliktów interesów, zarządzanie nimi i ich łagodzenie;
- poprawa adekwatności i celowości porad;
- zapewnienie posiadania przez dystrybutorów ubezpieczeń kwalifikacji, które są odpowiednie do złożoności sprzedawanych produktów;
- określenie dodatkowych obowiązków informacyjnych względem klientów (np. obowiązek ujawniania charakteru i natury wynagrodzenia);
- określenie sposobu przekazywania informacji (w sposób zrozumiały, uczciwy, jasny i niewprowadzający w błąd, zgodnie z najlepszym interesem klienta);
- uproszczenie i zbliżenie procedur regulujących możliwość wchodzenia na zagraniczne rynki ubezpieczeń w całej UE;
- zapewnienie możliwości składania skarg oraz ustanowienie pozasądowych procedur reklamacyjnych.
Dyrektywa 2016/97 jest obecnie przedmiotem implementacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej i przewiduje się, że będzie ona implementowana jednolicie we wszystkich państwach.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dokonać implementacji dyrektywy do dnia 23 lutego 2018 r
Źródło: www.rcl.gov.pl,