Zasadniczym celem nowelizacji jest delegowanie na ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego czynności związanych ze wskazywaniem zadań publicznych, których zlecanie z pominięciem otwartego konkursu ofert wymaga ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny. Obecnie uprawnienia te należą do Prezesa Rady Ministrów. Ponadto projekt zakłada szereg zmian związanych ze statusem OPP.
Wśród zmian można wskazać na propozycję ujednolicenia terminu składania sprawozdań organizacji, których rok obrotowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym i tych, które wybrały inny rok obrotowy. OPP, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym ma obowiązek zamieścić sprawozdanie w terminie 6 miesięcy i 15 dni od dnia bilansowego roku obrotowego tj. 15 dni po ostatecznym przewidzianym w ustawie z dnia 29 września 2004 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) terminie na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego. Propozycja dotyczy również wprowadzenia obowiązku informowania właściwego ministra o przyjęciu przez OPP innego roku obrotowego niż rok kalendarzowy.
Ze względu na publiczny charakter środków pochodzących z 1% podatku dochodowego projekt zakłada, że organizacje powinny wyodrębnić środki uzyskane i wydatkowane z 1% podatku w stopniu umożliwiającym wyodrębnienie przychodów i kosztów.
Projekt zakłada, że powyższe zasady będą miały zastosowanie w stosunku do sprawozdania finansowego i merytorycznego z działalności za rok obrotowy, który rozpoczął się w 2012 r.

 

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2012 r.