Zdaniem autorów opinii przygowtowanej w imieniu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, skutkiem uchylenia odpowiednich przepisów byłaby konieczność poszukiwania przez banki innych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. - Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego banki wymagałyby od kredytobiorców dobrowolnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, składanych w formie aktu notarialnego, co z kolei spowodowałoby zwiększenie kosztów kredytów. Innymi słowy, jedynym praktycznym skutkiem zmiany wynikającej ze zgłoszonej poprawki byłoby obciążenie klientów banków wysokimi opłatami notarialnymi za oświadczenia o poddaniu się egzekucji, za które obecnie nie płacą - czytamy w opinii.
Na tym samym posiedzeniu Komisji przyjęto inną poprawkę, która przewiduje, że dokumenty bankowe nie będą miały mocy prawnej dokumentów urzędowych, tylko w postępowaniu cywilnym. Według wcześniejszych pomysłów dokumenty bankowe miały być pozbawione mocy prawnej dokumentów urzędowych nie tylko w odniesieniu do konsumenta będącego pozwanym w postępowaniu cywilnym, ale również wobec innych podmiotów (w tym przedsiębiorców) we wszystkich postępowaniach.
Bankowy tytuł egzekucyjny pozostaje
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła w ubiegłym tygodniu poprawkę posłów mającą na celu likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego. Jej przyjęcie nie byłoby korzystne ani dla klientów, ani dla banków - twierdzą eksperci PKPP Lewiatan.