Zawarty w liście  plan przewiduje szereg form współpracy, ale koncentruje się w szczególności na zwiększeniu efektywności systemu upadłościowego w Polsce i ma być kontynuacją konsultacji na ten temat pomiędzy Polską i Bankiem Światowym.
Cele Listu mają być realizowane poprzez wzajemną współpracę, która obejmować będzie m.in.: wspólne przeprowadzenie wszechstronnego badania polskiego prawa upadłościowego i praktyk w zakresie jego stosowania. Badanie będzie obejmować podstawy strukturalne, instytucjonalne, społeczne i ludzkie alternatywnych regulacji prawnych oraz ich potencjalne skutki. Ocena zdolności do stosowania prawa oraz praktyk w tym zakresie będzie oparta między innymi na badaniu akt spraw sądu upadłościowego.
Opracowana ma być również średnio- i długoterminowa strategia (5–10 lat) szkoleń dla sędziów, prokuratorów i personelu pomocniczego, a także strategia sektorowa i strategia badań. Dokument ten obejmie plany szkoleń oraz mapę drogową przekształcenia obecnej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w nowoczesną instytucję, łączącą dwie funkcje: zarządzanie kształceniem i szkoleniem w zakresie prawa, oraz  zarządzanie badaniami związanymi z funkcjonowaniem sądów i prokuratury.
Powstanie biznesplan w zakresie modernizacji placówek szkoleniowych Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który ma obejmować standardy projektowania placówek szkoleniowych.
Wspólny plan instytucji, które podpisały List intencyjny, zakłada też realizację działań promocyjnych mających na celu poszerzenie – krajowej i międzynarodowej – współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin – ekonomistami, praktykami prawa, naukowcami i badaczami, firmami i organizacjami pozarządowymi, w celu prowadzenia dyskusji i opracowywania ustaw, przepisów i wytycznych dotyczących upadłości. Uczestnicy porozumienia współpracowali już w latach 2007–2008 podczas diagnozowania polskiego systemu upadłościowego w celu określenia jego zgodności z międzynarodowymi standardami najlepszych praktyk.

List intencyjny