Zdaniem autorów wystąpienia projektowana zmiana naruszy zasadę zaufania obywateli do państwa, ochrony praw słusznie nabytych i interesów w toku, równości obywateli względem prawa oraz równego dostępu do służby publicznej.
Czytaj: Sejm zaczyna debatę o asesorach sądowych>>>
Według obowiązującego dziś stanu prawnego, egzaminowany aplikant sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, po odbyciu 18-miesięcznego stażu w charakterze referendarza sądowego, ma prawo do wystartowania w konkursie na sędziego sądu rejonowego. To z kolei oznacza, że w chwili obecnej osoby, które aktualnie odbywają staż referendarski (a zatem aplikanci sędziowscy I i II rocznika) posiadają prawo ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. - Proponowana zmiana modelu dochodzenia do zawodu sędziego, po raz kolejny pogorszy sytuację aplikantów sędziowskich w KSSiP w stosunku do stanu z chwili, w której decydowali się na podjęcie aplikacji – piszą aplikanci do posłów. Więcej: Rzeczpospolita>>>
Aplikanci: ustawa o asesorach naruszy nasze prawa
Aplikanci sędziowscy uważają, że pozbawienie ich uprawnienia do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego po upływie roku od wejścia w życie ustawy naruszy konstytucyjne zasady. I proszą posłów o zmiany w projekcie dot. przywrócenia asesorów do sądów.