Jak informuje serwis EurActiv.pl, angielski jest jednym z trzech języków roboczych oraz jednym z 24 oficjalnych języków urzędowych Unii Europejskiej – dzięki Wlk. Brytanii. Teraz, z powodu czwartkowego (23 czerwca) referendum, w którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE (tzw. Brexit), językowy krajobraz może ulec zmianie.
Przewodnicząca Komisji ds. Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner (EPL, Polska) stwierdziła wczoraj (27 czerwca), że "angielski jest językiem urzędowym, bo notyfikowała o to Wlk. Brytania. Bez Wlk. Brytanii nie będzie angielskiego" – powiedziała przewodnicząca.
"Notyfikacja" oznacza oficjalne poinformowanie Brukseli przez dane państwo członkowskie, czy i jaki język chce dodać do listy języków unijnych. Każde państwo może dodać jeden język. Obecnie w Unii Europejskiej są trzy państwa, w których angielski jest przynajmniej jednym z języków urzędowych. Prócz Zjednoczonego Królestwa są to Irlandia i Malta – jednak państwa te wykorzystały swoje notyfikacje na dodanie do języków oficjalnych, odpowiednio, gaelickiego i maltańskiego.
Jeżeli dany język przestanie być oficjalnym językiem Unii Europejskiej, będzie to oznaczać, że Unia nie będzie już zobowiązana dostarczać oficjalnych tłumaczeń na ten język i z tego języka. Więcej>>
Angielski nie będzie oficjalnym językiem UE?
Wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej może mieć konsekwencje dla unijnych języków. Zgodnie z opinią Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, po Brexicie angielski nie będzie mógł być używany jako oficjalny język instytucji unijnych.