Wybór rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Najwyższym ma o tyle znaczenie, że będą do niego kierowane przypadki odmowy orzekania starych "sędziów" z "nowymi". I to zapowiedziała jeszcze w zeszłym roku pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska. Precyzuje, że jedną z takich spraw jest oświadczenie o odmowie orzekania przez prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotra Prusinowskiego.

Czytaj w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >

Czytaj: Zarzuty dla prof. Gersdorf za dopuszczenie do uchwały trzech izb SN>>

Ponadto w związku z wpłynięciem pisma sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie Daniluka, zawierającego szereg zarzutów względem sposobu procedowania w sprawie III KK 404/21, Pierwsza Prezes SN wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o przeprowadzenie czynności wyjaśniających. W świetle nadesłanego wniosku i dołączonych do niego dokumentów niezbędne było zainicjowanie przewidzianej przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym procedury weryfikacji formułowanych wobec sędziów Sądu Najwyższego zastrzeżeń o poważnym charakterze. Dotyczy to sędziów SN Jarosława Matrasa (przewodniczący, sprawozdawca), SSN Małgorzaty Wąsek-Wiaderek, a także - SSN Włodzimierza Wróbla.

Czytaj w LEX: Rzecznik dyscyplinarny sędziów jako dominus litis postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego >

Warto dodać, że poprzednia I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego o rozważenie ewentualnych dyscyplinarek dla m.in. rzecznika prasowego SN - Aleksandra Stępkowskiego. Obecnie umorzona. 

Czytaj w LEX: Gomułowicz Andrzej, Spór o wartości - sąd niezależny czy "zależny", sędzia niezawisły czy "zawisły" >

 

Cena promocyjna: 94.06 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł