– Amnesty International ma zamiar zakwestionować nowe represyjne węgierskie prawo o organizacjach pozarządowych i skierować sprawę do sądów – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Organizacja nie zastosuje się do nowych przepisów, póki nie zostaną wyczerpane wszystkie drogi prawne – powiedziała Julia Ivan, dyrektorka Amnesty International Węgry. – Jesteśmy przekonani, że nasze działania zostaną usprawiedliwione przez sąd i oczekujemy, że nowe prawo zostanie wycofane. W międzyczasie będziemy, jak inni, nadal wykonywać naszą pracę, pociągać władze do odpowiedzialności i bronić tych, których prawa zostały złamane - dodała.
Jak informuje organizacja, podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego w ubiegły poniedziałek przez zarząd, węgierska sekcja Amnesty International jednogłośnie zdecydowała, że nie zastosuje się do nowej ustawy i nie zarejestruje się jako organizacja finansowana z zagranicy.
Od 27 czerwca organizacje mają 15 dni na rejestrację, jeśli tego nie uczynią prokurator wyznaczy 30 dni na rejestrację, a jeśli organizacja ponownie odmówi, to wyznaczy kolejne 15 dni. Jeśli organizacja nadal odmówi, sąd może zastosować sankcje, w tym:
– grzywnę do około 3000 euro,
– zwołać Walne Zgromadzenie organizacji pozarządowej w celu przywrócenia porządku,
– ewentualnie rozwiązać organizację pozarządową.
Amnesty International nie zastosuje się do nowej ustawy o organizacjach pozarządowych na Węgrzech
Węgierska sekcja Amnesty International podjęła decyzję o niezastosowaniu się do nowej represyjnej ustawy o organizacjach pozarządowych i odmowie rejestracji jako organizacja finansowana z zagranicy.