Zdaniem samorzadu adwokackiego należałoby zbadać, czy takie rozwiązanie będzie zgodne z prawem o adwokaturze (Dz.U. z 1982 r. nr 16, poz. 124 z późn. zm.). To jeden z trzech postulatów, jakie przedstawiła Naczelna Rada Adwokacka (NRA) w wystąpieniu do Krzysztofa Kwiatkowskiego, przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji. Komisja ta ma 13 czerwca rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji stałej o projekcie zmian w ustawach karnych (druk 870), który rozszerzając zasadę kontradyktoryjności w procesie karnym rozszerza krąg podmiotów, mogących bronić w procesach karnych.
Zdaniem NRA eksperci powinni również odnieść się do zasadności zmian. Po co modyfikować procedurę karną, skoro już dziś każdy radca może zyskać uprawnienia do prowadzenia obron w sprawach karnych poprzez wpis na listę adwokatów (obligatoryjny w razie złożenia wniosku) – pytają ci ostatni.
NRA zwraca uwagę, że projekt burzy klarowny obecnie podział na prawników posiadających uprawnienia do wykonywania funkcji obrońcy w procesach karnych (czyli adwokatów) i niemogących nimi być (radców prawnych).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna