Komisja postanowiła po raz kolejny zwracić uwagę zarówno środowisk prawniczych jak i opinii publicznej na problem nierównego traktowania w środowisku pracy. Okazją do tego była zorganizowana 15 czerwca br. we Wrocławiu konferencja pt. „Mobbing i dyskryminacja w środowisku pracy”.
Jak przypomina adw. Krystyna Burska członek Komisji Praw Człowieka NRA, przepisy dotyczące dyskryminacji i mobbingu zostały wprowadzone do polskiego prawa pracy w roku 2004 r., celem dostosowania do wymagań Unii Europejskiej.
- Powszechnie wiadomo, że pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałania obu tym, wysoce szkodliwym społecznie, zjawiskom. Mimo to my, jako adwokaci w swojej praktyce z niepokojem odnotowujemy, że wielu pracodawców nie realizuje polityki równego traktowania w zatrudnieniu; w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do łamania zakazu dyskryminacji nie tylko ze względu na płeć, ale także ze względu na inne kryteria dyskryminujące, np. wiek, przekonania polityczne, czy przynależność związkową, zarówno w dużych korporacjach, jak i u małych i średnich przedsiębiorców. Od zjawiska dyskryminacji nie są wolne szpitale czy wyższe uczelnie - mówi.
Jak twierdzi adw. Burska, z uwagi na względnie krótki okres obowiązywania wspomnianych przepisów i przyczyny leżące po stronie ofiar mobbingu i dyskryminacji, prawidłowe identyfikowanie tych zjawisk oraz dochodzenie roszczeń z tego tytułu ciągle sprawia kłopoty zarówno samym ofiarom, jak i uczestnikom zarówno procesów sądowych jak i poprzedzających je postępowań, takich jak próby polubonego zakończenia sprawy czy mediacje. - Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, jak ważkie są te zagadnienia, albowiem dotyczą szeroko rozumianych praw człowieka. Chcemy też uwrażliwić pracodawców, by prawa te były w pełni respektowane - mówi.
Konferencja zorganizowana przez Komisję Praw Człowieka przy NRA stałą się okazją do rozważań nad tym jak rozpoznać dyskryminację, jak walczyć z mobbingiem i nieusprawiedliwionym nierównym traktowaniem. - Oddaliśmy głos przedstawicielom nauki i praktykom, by przyjrzeć się jakie są międzynarodowe standardy ochrony przed tymi zjawiskami, jaki poziom ochrony zapewniają przepisy prawa krajowego. Poprzez nasze inicjatywy pokazujemy obrońcom pokrzywdzonych – ich pełnomocnikom (adwokatom i radcom prawnym), jakimi skutecznymi środkami należy posługiwać się w prowadzonych sprawach na rzecz pokrzywdzonych i jak w pełni realizować ich prawo do sądu. Swoimi doświadczeniami, w tym także wyniesionymi z procesów sądowych, podzielili się również przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w obronie dyskryminowanych i mobbingowanych - konkluduje adw. Krystyna Burska członek Komisji Praw Człowieka NRA.