Jak informują organizatorzy, seminarium zatytułowane „Obrony w sprawach politycznych a droga do wolności” skierowane jest głównie do studentów prawa, aplikantów adwokackich i adwokatów młodego pokolenia. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Historie słynnych procesów lat 70-tych i 80-tych opowiedziane przez uczestniczących w nich obrońców, ich świadectwo życia i pracy w czasach obfitujących w wyzwania rzucane przez historię, próby charakteru i weryfikacji ideałów, będą cenną lekcją szczególnie dla młodych ludzi, którzy swoją karierę wiążą z profesją adwokata bądź są młodymi adeptami tego zawodu. Adwokaci opowiedzą o swoich doświadczeniach nie tylko z sali sądowej, ale również o kulisach przygotowań do procesów, niebezpieczeństwach jakie wiązały się z prowadzeniem spraw czy też o ludzkich historiach jakie towarzyszyły głośnym sprawom.
Organizatorzy seminarium podkreślają, że jest ono odpowiedzią na apel Prezydenta RP aby wszystkie środowiska włączały się w obchody 25-lecia odzyskania realnej wolności przez Polskę. Adwokatura Polska postanowiła w ten właśnie sposób uczcić Święto Wolności, a Prezydent Bronisław Komorowski objął patronat nad wydarzeniem.
Spotkanie rozpocznie się 3 czerwca o godzinie 16.00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28), wstęp wolny.
Moderatorem będzie adw. dr hab. Adam Redzik, autor wielu publikacji naukowych na temat historii adwokatury. Na seminarium zaprasza Naczelna Rada Adwokacka oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Adwokaci opowiedzą o kulisach słynnych procesów politycznych z okresu PRL
O słynnych procesach czasów PRL-u m.in. robotników Radomia, KOR, Radia Solidarność, gdańskim i toruńskim opowiedzą 3 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim główni bohaterowie tamtych wydarzeń obrońcy: Jacek Taylor, Edward Rzepka, Ewa Milewska-Celińska, Czesław Jaworski, Andrzej Bąkowski oraz Krzysztof Piesiewicz.