Jerzy Engelking był zastępcą prokuratora generalnego w rządzie PiS, LPR i Samoobrony, a Bogdan Święczkowski w tym samym czasie szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obecny na konferencji Święczkowski powiedział, że "zdaje sobie sprawę, że w mediach jest przedstawiany jako prokurator w jakiś sposób związany z jedną opcją polityczną". -Mogę państwu przyrzec, że nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej, nie byłem związany z żadną partią - mówił. Dodał, że ma nadzieję, iż "KRS nie będzie opierał się na wiedzy medialnej, ale na rzetelnym sprawdzeniu kandydatów, ich wiedzy, zaangażowania i wizji".
Święczkowski zapowiedział też, że "w ciągu tygodnia, dwóch" skieruje do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko b. ministrowi sprawiedliwości Andrzejowi Czumie. - Minister Czuma na sejmowej komisji sprawiedliwości, jak była omawiana ustawa o rozdziale stanowisk ministra sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego, porównał działaczy stowarzyszenia do pieczeniarzy PiS-u, wymienił m.in. moje nazwisko - mówił.
Ad Vocem rekomenduje Engelkinga i Święczkowskiego na prokuratora generalnego
Stowarzyszenie prokuratorów "Ad Vocem" krytykuje obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości. M.in. za rzekome represje wobec tej organizacji. Rekomenduje też Jerzego Engelkinga i Bogdana Święczkowskiego na stanowisko prokuratora generalnego.
Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad Vocem" informuje, że "z rosnącym niepokojem obserwuje podejmowane przez osoby z kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości - Prokuratury Krajowej próby ograniczenia swobody działania niezależnej od władz państwowych organizacji społecznej oraz usiłowanie wpływania na zakres zainteresowania stowarzyszenia". Stowarzyszenie zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o obronę.Jednocześnie stowarzyszenie rekomenduje Jerzego Engelkinga i Bogdana Święczkowskiego jako kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego: - poinformowała w podczas konferencji prasowej w Warszawie sekretarz stowarzyszenia prok. Aneta Rafałko.