Konkurs skierowany jest do prawników, którzy nie ukończyli 35. roku życia, są kreatywni, potrafią wyczuwać nowe trendy rynkowe, mają wiedzę oraz umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową. Premiowane są też m.in. działalność pro bono lub społeczna, a także dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa. Mogą wziąć w nim udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych).
- W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło bardzo wiele ciekawych zgłoszeń – mówi Danuta Przywara – przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przewodniczyła tegorocznej Kapitule Konkursu Rising Stars. – Zwracaliśmy uwagę na pogłębianie wiedzy i osiągnięcia zawodowe, ale równie dużą wagę przykładaliśmy do działalności pro bono i na rzecz dobra wspólnego. Na szczęście jest bardzo wielu młodych prawników, którzy potrafią te dwa światy świetnie połączyć – dodaje.
Czytaj w LEX: Zakładanie kancelarii prawnej w praktyce >>>
Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >>>
Włodzimierz Albin – prezes Wolters Kluwer Polska dodaje, że w czasie konkursu doskonale widać, jak młodzi prawnicy „rosną” – w ciągu kilku – kilkunastu lat. – Jest to szczególnie widoczne na etapie ponownych zgłoszeń do Rising Stars, gdy niektóre osoby trafiają z czasem, dzięki swoim osiągnięciom, na listę nominowanych, a następnie laureatów. Obserwujemy również kariery finalistów naszego konkursu – są imponujące! Pozwala to optymistycznie spojrzeć w przyszłość – jest wielu młodych prawników, dla których ważna jest jakość prawa i świadczonych przez nich usług – dodaje prezes.
Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>
35 wybranych ze 139 zgłoszonych prawników
Alfabetyczna lista nominowanych w XI edycji konkursu:
1. Andrzej Boboli
2. Ewelina Bzducha
3. Piotr Czulak
4. Olga Dobrowolska
5. Rafał Dostatni
6. Agata Duda-Bieniek
7. Dominika Durchowska
8. Tomasz Gawliczek
9. Kaja Grześków
10. Adrian Janus
11. Paweł Kaźmierczyk
12. Jarosław Kola
13. Michał König
14. Tomasz Kozak
15. Magdalena Krawczyk
16. Jakub Krysa
17. Karolina Kulikowska
18. Judyta Latymowicz
19. Łukasz Łaguna
20. Sabrina Mana-Walasek
21. Anna Matsiyeuskaya
22. Jacek Olejarz
23. Andrzej Pałys
24. Marta Popławska
25. Paulina Rzeszut
26. Vladyslav Semerynskyi
27. Bartosz Sokół
28. Maria Szczepańska
29. Katarzyna Szczudlik
30. Arkadiusz Szczudło
31. Piotr Szulc
32. Bartłomiej Ślemp
33. Artur Tim
34. Tomasz Tomczak
35. Anna Wilińska-Zelek
Zgłoszone do konkursu kandydatury oceniała kapituła w składzie: Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Marcin Radwan-Rohrenschef, członek Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Wybierze ona z tej listy 10 laureatów konkursu, może też wskazać pięciu prawników w kategorii nagród specjalnych. Finałowa gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu, odbędzie się 23 listopada.
Zaangażowanie społeczne szczególnie widoczne
Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych podkreśla, że konkurs Rising Stars ma już swoją renomę. - I bardzo dobrze, bo służy zarówno samym nagrodzonym, jak i pracodawcom czy klientom naszych „wschodzących gwiazd”. Dla pracodawców jest papierkiem lakmusowym – znakiem jakości, informacją o tym, że dany prawnik czy prawniczka znakomicie wykonują swoją pracę, są ambitni, odważni i zaangażowani. A to przecież jedne z najbardziej pożądanych w pracy zawodowej cech. Natomiast dla nagrodzonych i wyróżnionych laur w konkursie stanowi nie tylko formę uznania ich dokonań, ale także motywację do podejmowania kolejnych wyzwań i potwierdzenie, że idą właściwą drogą - mówi.
Czytaj w LEX: Nomos - dla prawników słowo magiczne >>>
Czytaj w LEX: Język polski jako narzędzie komunikacji prawodawcy i prawnika >>>
Zwraca uwagę, że w tegorocznej edycji mocno wybija się zaangażowanie społeczne młodych prawników. - Co oczywiście wynika ze szczególnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i z wojny w Ukrainie. Bardzo doceniam tego typu działalność społeczną, obecnie wydaje się ona bardziej potrzebna niż kiedykolwiek, natomiast bardzo mocno chcę również podkreślić moje wsparcie i uznanie dla tych, którzy zostali nagrodzeni za wybitną działalność w biznesie. To obszar kluczowy dla radców prawnych, w dużej mierze przez nich właśnie tworzony i cieszę się, że właśnie w sferze biznesowej mamy tak wyróżniających się, młodych specjalistów. Bez dobrze funkcjonujących małych i dużych firm nie będzie efektywnej gospodarki, a tylko taka może realizować skuteczną działalność prospołeczną. To ogromna satysfakcja, że w tym procesie tak ważną rolę odgrywają młodzi prawnicy - podsumowuje prezes.
Czytaj: Wielka trójka rządzi u prawników - nowe technologie, klient i ochrona informacji >>
Wybór trudny, znakomici prawnicy
Także Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreśla, że po obradach kapituły jest zbudowany tym, jak fantastycznie rozwijają się prawnicy w młodym pokoleniu.
- Z jednej strony prawicy w większości koncentrują się na swoich praktykach w wąskich dziedzinach, ale z drugiej strony prezentują zaangażowanie w działalność publiczną czy społeczną, stosują nowe technologie, rozwijają swoje pasje i dbają o poszerzanie wiedzy, nie tylko prawniczej. Wybór był trudny, ale takie zadanie stało przed Kapitułą. Każdy, kto zgłosił kandydaturę był absolutnie bardzo dobrym kandydatem, jednak obowiązuje nas kryteria wskazane w regulaminie konkursu - mówi.
I dodaje, że ten konkurs to okazja do podziwiania znakomitych prawników. - Ludzi, którzy wiedzą co chcą robić w życiu zawodowym i poza nim. Tych, którzy ciężko pracują, ale też potrafią dzielić się swoimi umiejętnościami i pomysłami w ramach działalności publicznej czy społecznej. Sama nagroda to forma uznania, ale też początek drogi po jeszcze więcej - zaznacza prezes NRA.
Wiatr w żagle kariery
Laureaci poprzednich edycji podkreślają, że to wyróżnienie było dla nich dużą motywacją. Przykładowo, na 15 laureatów z 2017 roku, dziewięcioro awansowało, w tym cztery osoby zostały partnerami i to w dużych kancelariach. Wielu też zakłada własne kancelarie, robi karierę naukową. W sumie zaś na 30 prawników, którzy trafili na podium przez dziesięć edycji, aż 18 to kobiety.
W ubiegłym roku, podczas jubileuszowej edycji na podium stanęli:
Grzegorz Kukowka z kancelarii Dentons,
Katarzyna Lejman z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy,
Joanna Kuc z Greenberg Traurig
- To jest bez wątpienia ogromne wyróżnienie, które jest równocześnie dla nas kierunkowskazem, potwierdzeniem, że decyzje, które podjęliśmy - a mówią nie tylko o sobie ale o wszystkich wyróżnionych, czy to w edycji ubiegłorocznej, czy jeszcze wcześniejszych - i nasze wybory czasami nieoczywiste bo zajmujemy się także wąskimi, często bardzo wąskimi dziedzinami prawami, były na tyle dobre, że klienci, współpracownicy, przełożeni docenili naszą wartość - mówi mecenas Kukowka, który jest też rzecznikiem prasowym Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Dodaje, że nagroda dala mu wiele motywacji. - I wiatru w żagle, który jest nam tak potrzebny, bo wykonujemy zawód wymagający olbrzymiej determinacji i chęci do pracy - dodaje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.