Propozycja taka ma być przedstawiona organom Unii Europejskiej, a w dniu 23 maja br. w Brukseli odbędzie się pierwsze spotkanie organizacji związane z proponowanym dniem.
Jak informują autorzy pomysłu, wybrana data nie jest przypadkowa. 23 maja 1992 r. został zamordowany przez sycylijską mafię słynny sędzia śledczy Giovanni Falcone, niestrudzony bojownik o sprawiedliwość. Wraz z nim zginęła jego żona, sędzia Francesca Morvillo i chroniący sędziów policjanci: aby ich zamordować, mafia wysadziła w powietrze prawie 100 m autostrady przy pomocy 350 kg materiałów wybuchowych. Najbliższy współpracownik Falconego, sędzia Paolo Borsellino zamordowany został w podobny sposób dwa miesiące później, 19 lipca 1992 r. - w zamachu bombowym zginął wraz z pięcioma policjantami.
Giovanni Falcone i Paolo Borsellino doprowadzili jako sędziowie śledczy do największego procesu członków mafii w historii, w którym w roku 1987 skazano 362 gangsterów. Po podejmowanych przez kilka lat nieudanych próbach zemsty udało się mafii dokonać zbrodni. Obaj sędziowie są symbolami bezkompromisowej walki o sprawiedliwość, którą prowadzili z pełną świadomością zagrożenia i poświęcając życie. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma uczcić i ich, i wszystkich, którzy dla idei sprawiedliwości byli lub są gotowi na największe poświęcenia.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które aktywnie uczestniczy w pracach MEDEL przypomina, że decyzja o podjęciu starań o ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości została zaproponowana podczas spotkań MEDEL po dwudziestych rocznicach śmierci obu sędziów, które przypadały w 2012 r. Ostatecznie wybór 23 maja potwierdzono podczas spotkania MEDEL w Gdańsku w marcu br.
MEDEL za pośrednictwem "Iustitii" przekazuje apel o przypomnienie wszystkim tych, którzy zginęli w walce o sprawiedliwość. Apelujemy, aby w dniu 23 maja o godzinie 12.00 w trakcie prowadzonych rozpraw zarządzić krótką przerwę i uczcić ich pamięć chwilą ciszy.