Pytanie

Jesteśmy firmą transportową. Dokonujemy zakupów paliwa m.in. na terenie Niemiec. Firma niemiecka Shell występuje o zwrot VAT zawartego w fakturach za paliwo do urzędu niemieckiego.
Czy faktura jest cała kosztem w momencie poniesienia wydatku, a następnie zwrócony VAT przychodem?

Odpowiedź

Jako koszt uzyskania przychodu powinna być potraktowana cała należność wynikająca z faktury na zakup paliwa (tj. należność brutto). Zwrot VAT spowoduje natomiast powstanie przychodu.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f. W art. 23 u.p.d.o.f. ustawodawca nie wymienia podatku od wartości dodanej jako wydatku niestanowiącego kosztu uzyskania przychodu. Wydatek ten natomiast niewątpliwie został w analizowanym przypadku poniesiony w celu uzyskania przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów. W tej więc sytuacji nie ma tu żadnych powodów, dla których podatnik nie mógłby zaliczyć tego wydatku do kosztów podatkowych.

Z drugiej strony, zwracany VAT, zapłacony w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, jest dla polskiego podatnika kwotą należną, a zatem jego zwrot spowoduje powstanie podlegającego opodatkowaniu przychodu (wniosek z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f.) - por. postanowienie Dysektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 listopada 2009 r., ILPB1/415-934/09-2/TW.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Odliczanie VAT od paliwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł