W sprawie chodziło o spółkę, której dokonano zajęcia środków pieniężnych na rachunku bankowym celem zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego. Spółka wnioskowała o pozwolenie na wypłatę tych środków z konta. Naczelnik urzędu skarbowego postanowieniem uwzględnił prośbę spółki tylko w części.


Spółka, pomimo udzielonego przez organ pouczenia o braku możliwości wniesienia zażalenia, wniosła je. Spółka żądała uchylenia postanowienia organu oraz wskazywała na błędne pouczenie udzielone przez organ odnośnie braku możliwości wniesienia środków zaskarżenia.


Dyrektor izby skarbowej uznał, że naczelnik prawidłowo pouczył stronę o braku możliwości wniesienia środka zaskarżenia oraz wskazał na niedopuszczalność wniesienia zażalenia na postanowienie. Organ II instancji argumentował, że z treści art. 166a ustawy egzekucyjnej nie wynika uprawnienie podatnika do zaskarżenia rozstrzygnięcia organu, w zakresie dokonywanych zajęć zabezpieczających lub zwolnień z tych zajęć. Natomiast art. 17 par. 1 ustawy egzekucyjnej stanowi, że na postanowienie służy zażalenie tylko, gdy ustawa lub kodeks postępowania administracyjnego tak stanowi.


Spółka konsekwentnie twierdziła, że organy naruszyły prawo i przekonywała, że z art. 13 ustawy egzekucyjnej wynika prawo strony do wnoszenia środków zaskarżenia. Natomiast organy, odmawiając stronie takiej możliwości, tym samym pozbawiły ją gwarantowanego Konstytucją prawa zaskarżania decyzji organów I instancji. Ponadto spółka twierdziła, że skoro organy miały wątpliwości, to powinny rozstrzygać na jej korzyść.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Gl 503/15) uznał, że co do istoty prawidłowe jest rozstrzygnięcie organów, które uwzględniły żądanie spółki w części. Zdaniem WSA, jedynym błędem organów było wydanie rozstrzygnięcia w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie, ale ta okoliczność nie może być przesądzająca dla sprawy.


20 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 731/16) poparł rozstrzygnięcie i organów podatkowych, i WSA. Sąd uznał, że zabezpieczenie nie podlega zażaleniu, ponieważ tak wynika z ustawy egzekucyjnej. Natomiast odnosząc się do kodeksu postępowania administracyjnego, sąd potwierdził, że zażalenie służy tylko wtedy, gdy stanowi tak ustawa. Należy rozróżniać egzekucję od zabezpieczenia, ponieważ zażalenie można wnieść jedynie w postępowaniu egzekucyjnym – podkreślił NSA.  
 

MERITUM Podatki 2018 Aleksander KaźmierskiMERITUM Podatki 2018 >>