Klient wystawił fakturę korygującą sprzedaż (faktura zakupu - upust cenowy) w 2004 r. Pracownik firmy odebrał dokument, ale nie dostarczył go do księgowości.
Jak rozliczyć duplikat faktury korygującej wystawionej w 2007 r., skoro pierwotny dokument został odebrany w 2004 r.?
Czy możemy rozliczyć to w 2007 r.?


Sprawa byłaby prosta, gdyby pracownik nie odebrał faktury pierwotnej. W takim przypadku duplikat należałoby potraktować tak, jak fakturę pierwotną, a to oznacza, że transakcję należałoby rozliczyć na bieżąco.

W omawianym przypadku pracownik otrzymał jednak fakturę pierwotną, a to oznacza, że otrzymał ją też jego pracodawca (w sensie prawnym, a nie faktycznym). Faktura została bowiem poprawnie dostarczona, a niezaksięgowanie jej nastąpiło z winy leżącej po stronie nabywcy. Tym samym podatnik może jedynie skorygować zapisy 2004 r.


Sprawa byłaby prosta, gdyby pracownik nie odebrał faktury pierwotnej. W takim przypadku duplikat należałoby potraktować tak, jak fakturę pierwotną, a to oznacza, że transakcję należałoby rozliczyć na bieżąco.
W omawianym przypadku pracownik otrzymał jednak fakturę pierwotną, a to oznacza, że otrzymał ją też jego pracodawca (w sensie prawnym, a nie faktycznym). Faktura została bowiem poprawnie dostarczona, a niezaksięgowanie jej nastąpiło z winy leżącej po stronie nabywcy. Tym samym podatnik może jedynie skorygować zapisy 2004 r. - wtedy otrzymał fakturę i wtedy powinien ją rozliczyć w myśl art. 86 ust. 10-11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W zakresie podatku dochodowego obowiązuje zasada mówiąca, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe istotne jest, czy mamy do czynienia z kosztem bezpośrednim, czy pośrednim. W myśl art. 22 ust. 5-5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 4-4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po powyższym dniu są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Powyższe powoduje, iż jeżeli wydatek został poniesiony w 2004 r. - wtedy powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym wypadku - zgodnie z tym, co zawarte jest wprost w powyższych przepisach - w 2005 r., czyli roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie. Wydaje się jednak, że z uwagi na oczywisty nonsens tej regulacji organy podatkowe dopuszczą rozliczenie transakcji w 2007 r. w zakresie podatku dochodowego.