Zatrudniam pracowników i mam pytanie odnośnie zaliczania w koszty składek ZUS, FP i FGŚP.
Czy muszę za marzec 2009 r. zaliczać je w koszty w marcu (w przypadku terminowej wpłaty na ZUS), czy mogę w momencie zapłaty składek ZUS (czyli po staremu)?
Wynagrodzenia oraz składki stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawców w momencie zapłaty (a więc "po staremu") tylko wówczas, gdy nie są spełnione wymienione wyżej warunki (np. jeśli wynagrodzenie zostanie wypłacone po terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony lub jeśli składki na ubezpieczenie społeczne nie zostaną opłacone w określonym przepisami terminie). Koszty "własnych" składek na Fundusz Pracy przedsiębiorców stanowią koszty uzyskania przychodów z chwilą ich opłacenia.
Od 1 stycznia 2009 r. przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przewidują rozliczanie wynagrodzeń oraz składek opłacanych przez pracodawców metodą memoriałową, tj. w miesiącu, za który są należne. Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 6ba i 6bb u.p.d.o.f., dotyczy to:
1) wypłacanych przez pracodawców należności ze stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną oraz wypłacanych przez pracodawców zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy - pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony;
2) opłacanych przez pracodawców składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wymienionych powyżej należności, w części finansowanej przez pracodawcę, opłacanych przez pracodawców składek na Fundusz Pracy, oraz opłacanych przez pracodawców składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - pod warunkiem, że składki zostaną opłacone z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów, zaś z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
Wyjaśnić pragnę, że przepisy powyższe nie przewidują, aby stosowanie powyższych zasad było fakultatywne, tj. aby pracodawcy mieli również możliwość rozliczania w kosztach wynagrodzeń oraz składek "po staremu" (w momencie zapłaty), jeśli spełnione są wymienione warunki. Wynagrodzenia oraz składki stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawców w momencie zapłaty tylko wówczas, gdy nie są spełnione wymienione wyżej warunki (np. jeśli wynagrodzenie zostanie wypłacone po terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony lub jeśli składki na ubezpieczenie społeczne nie zostaną opłacone we wskazanym powyżej terminie).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że - jak stanowi art. 22 ust. 6bb u.p.d.o.f. - zasada rozliczania wymienionych powyżej składek metodą memoriałową dotyczy w mojej ocenie wyłącznie składek z tytułu należności, o których mowa w art. 22 ust. 6ba u.p.d.o.f., a więc składek dotyczących należności ze stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną oraz wypłacanych przez pracodawców zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
W konsekwencji, zasada ta nie dotyczy kosztów własnych składek osoby prowadzącej działalność gospodarczą na Fundusz Pracy. Koszty takich składek stanowią zatem - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55a u.p.d.o.f - koszty uzyskania przychodów z chwilą ich opłacenia. Oznacza to, że w przypadku opłacania składek na Fundusz Pracy przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą za siebie i pracowników należy odrębnie rozliczać w kosztach składkę "własną" (jest ona kosztem uzyskania przychodów z chwilą jej opłacenia) oraz składki za pracowników (są one kosztem uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne, chyba że nie zostaną one opłacone we wskazanym na wstępie terminie).
Zaliczanie składek ZUS, FP i FGŚP do kosztów uzyskania przychodów
Zatrudniam pracowników i mam pytanie odnośnie zaliczania w koszty składek ZUS, FP i FGŚP. Czy muszę za marzec 2009 r. zaliczać je w koszty w marcu (w...