Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego zawiera zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nagród w tej loterii, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł i podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów odpowiadających wartości nagród otrzymanych przez podatników w ramach loterii.
Celem przeprowadzenia „Loterii Paragonowej” jest zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów prawa, zmniejszenie szarej strefy i nieewidencjonowanych obrotów oraz podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonu, zarówno w sferze praw konsumenckich, jak i w sferze tworzenia warunków uczciwej konkurencji. Udział w loterii może wziąć każdy, kto skończył 18 lat i zarejestrował na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Nagrody otrzymane przez uczestników loterii będą miały formę rzeczową. Dodatkowo nagrody otrzymają także przedsiębiorcy, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną.
Zobacz: Narodowa Loteria Paragonowa ma wspierać uczciwych przedsiębiorców >>
Wydanie przedmiotowego rozporządzenia pozwoli uniknąć niedogodności związanych z koniecznością zapłacenia przez zwycięzcę z własnych środków przed wydaniem nagrody rzeczowej zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości odpowiadającej 10 proc. wartości tej nagrody. Jednocześnie z uwagi na finansowanie nagrody ze środków budżetowych nie jest zasadne, aby osoby biorące udział w loterii odprowadzały do budżetu państwa podatek dochodowy. Założyć można, że obowiązek ten dodatkowo mógłby zniechęcać podatników do udziału w przedmiotowej loterii i w konsekwencji loteria nie przyniosłaby zakładanego efektu.
Rozporządzenie ministra finansów z 29 października w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od nagród otrzymanych w „Loterii Paragonowej” (Dz. U. poz. 1773) wejdzie w życie 18 listopada 2015 r.
Dowiedz się więcej z książki | |
Podatki dochodowe. 522 wyjaśnienia i interpretacje
|