Ustawa z 9 maja 2014 r. wprowadza deregulację w zakresie zawodu agenta celnego, której istotą jest rezygnacja z konieczności zdawania przez kandydatów na agentów celnych egzaminów przed komisją powołaną przez ministra finansów na rzecz wymogu posiadania kwalifikacji lub doświadczenia w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych.

Po deregulacji, na listę agentów celnych wpisana będzie mogła zostać osoba fizyczna, jeżeli spełnia następujące warunki:

  1. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. posiada kwalifikacje lub doświadczenie w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych;
  3. nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
  4. wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych.

W przypadku osób bez doświadczenia w zawodzie agenta celnego, wymóg posiadania minimalnych wymaganych kwalifikacji jest niezbędny. Dokumentem poświadczającym kwalifikacje w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych, zgodnie z ustawą, jest dyplom ukończenia studiów wyższych, na kierunku w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego, albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie.

Jako alternatywę w zakresie poziomu wymaganego wykształcenia, wprowadzono możliwość wpisu na listę agentów celnych osób posiadających co najmniej trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych, przez co należy rozumieć okres zawodowego wykonywania przed organem celnym czynności określonych przepisami prawa celnego lub okres kształcenia specjalistycznego w szkołach policealnych, przygotowującego do wykonywania takich czynności, w przypadku ukończenia go nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis.

Dokumentem poświadczającym posiadanie odpowiednich kwalifikacji jest również decyzja o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego, wydana na podstawie przepisów ustawy z 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały wpisane na listę agentów celnych zachowują swoje uprawnienia.

Rozporządzenie

Obecnie w resorcie finansów trwają prace zmierzające do wydania rozporządzenia, które określi sposób prowadzenia listy agentów celnych oraz tryb dokonywania wpisu na listę, a także dokumenty dołączane do wniosku o wpis, mając na uwadze zapewnienie sprawnego i jednolitego postępowania przy dokonywaniu wpisu.

Wstępne założenia przewidują, że lista agentów celnych będzie prowadzona w formie elektronicznej przez wyznaczonego dyrektora izby celnej. Wpis na listę będzie obejmował:

  • numer i datę wpisu,
  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer ewidencyjny PESEL, o ile został nadany
  • oraz, w stosownych przypadkach, numer i datę decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.

Do pisemnego wniosku o wpis na listę agentów celnych zawierającego oprócz powyższych danych także oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, trzeba będzie dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie lub co najmniej trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych oraz aktualną informację o niekaralności.

Do czasu wejścia w życie przygotowywanego rozporządzenia w mocy pozostają przepisy rozporządzenia z 17 maja 2004 r. w sprawie egzaminu kwalifikacyjnego na agenta celnego oraz wpisu na listę agentów celnych, jednakże w związku z wejściem w życie przepisów ustawy oraz prowadzonymi pracami legislacyjnymi nad nowym rozporządzeniem, nie przewiduje się przeprowadzania egzaminów na agentów celnych.

Zobacz też: Od 10 sierpnia prawie każdy będzie mógł prowadzić księgi rachunkowe >>

Deregulacja ogranicza czynności zastrzeżone dla doradców podatkowych >>