Pytanie

Czy w sprawozdaniu Rb-27ZZ na koniec roku w kolumnie "Należności i Salda końcowe" ujmuje się należności zaksięgowane w grudniu na koncie 221 - z terminem płatności w roku następnym?

Odpowiedź

W sprawozdaniu Rb-27ZZ należy wykazywać tylko należności, których termin zapłaty przypada na dany rok budżetowy.

Uzasadnienie

Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej określa w § 15 zasady, jakimi muszą posługiwać się jednostki przy ustalaniu zakładowego planu kont. W przywołanym artykule zawarta jest m.in. zasada zgodnie, z którą zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.

Z opisu konta 221 (zawartego w załączniku nr 3 do omawianego rozporządzenia) wynika, że konto to służy do ewidencji należności jednostek z tytułu dochodów budżetowych. Ponadto opis wskazuje, że na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat. Natomiast na stronie Ma konta 221 ujmuje się wpłaty należności z tytułu dochodów budżetowych oraz odpisy (zmniejszenia) należności. Na koncie 221 ujmuje się również należności z tytułu podatków pobieranych przez właściwe organy. Zapisy z tego tytułu mogą być dokonywane na koniec okresów sprawozdawczych na podstawie sprawozdań z ewidencji podatkowej (zaległości i nadpłaty). Do konta 221 powinna być prowadzona ewidencja szczegółowa. Ewidencja powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej oraz budżetów, których należności dotyczą. Należy zauważyć, że na koncie 221 ujmuje się wszystkie należności krótkoterminowe z tytułu dochodów budżetowych (także te płatne w następnych latach budżetowych). Opis do omawianego konta nie precyzuje bowiem, z jakim terminem płatności należy zewidencjonować należności z tytułu dochodów budżetowych. Zatem prawidłowa technika księgowania powinna pozwolić na wyodrębnienie obu grup należności (z terminem płatności na dany rok i z terminem płatności w następnych latach) zewidencjonowanych na koncie 221, w celu sporządzenia rzetelnego i poprawnego merytorycznie sprawozdania budżetowego.

Zobacz książkę "Księgowania na przełomie roku i gospodarka finansowa w jednostkach budżetowych" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Rodzaje, formy, terminy i sposoby sporządzania sprawozdań określa rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zgodnie z powyższym aktem sprawozdanie Rb-27ZZ jest sprawozdaniem z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami. Zatem zgodnie z instrukcją sporządzania sprawozdania budżetowego Rb-27ZZ, w sprawozdaniu tym należy wykazać należności, których termin płatności przypada na dany rok budżetowy.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego