Pytanie
Podatnik chciałby importować pokrowce do telefonów komórkowych z Chin.
Jak wygląda rozliczenie celno-podatkowe takiej transakcji?
Jaka jest kwota wolna od cła w przypadku importu z Chin?
Czy jeśli importuję towary paczkami (paczki pocztowe i listowne) w kwocie wolnej od oclenia należy zapłacić jakąś opłatę?
Ile wynosi wtedy cło, komu, w jaki sposób i w jakim terminie należy je zapłacić?
Czy trzeba wypełnić jakieś deklaracje i rejestrować się w urzędzie celnym?
Proszę o udzielenie odpowiedzi w dwóch wariantach w przypadku gdy podatnik jest czynnym podatnikiem VAT i drugi przypadek gdy nie jest vatowcem ze względu na nieosiągnięcie limitu.
Odpowiedź
Do płatności należności celnych oraz podatkowych, w związku z importem towarów, generalnie zobowiązany jest każdy podmiot dokonujący importu towarów, niezależnie od tego, czy jest on przedsiębiorcą, czy osobą prywatną.
Uzasadnienie
W przypadku importu towarów nie ma znaczenia, czy podmiot dokonujący importu jest przedsiębiorcą, czy osobą prywatną, zaś jeśli jest przedsiębiorcą – nie ma znaczenia, czy jest zwolniony z VAT, czy też jest czynnym podatnikiem VAT. W każdym bowiem przypadku import jest zasadniczo czynnością podlegającą należnościom przywozowym (cłu) i podatkowi od towarów i usług. Różnicą jest ewentualnie to, że dla podatnika VAT czynnego podatek należny od importu jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który może u niego podlegać odliczeniu.
Zgodnie z przepisami art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. U. UE seria L Nr 324, s. 23), zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie. "Towary o niewielkiej wartości" oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę. Zwolnienia nie stosuje się do:
a) wyrobów alkoholowych;
b) perfum i wód toaletowych;
c) tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Jeśli zatem w przesyłce znajdowałyby się towary o wartości niższej niż 150 euro, to zastosowanie znajdowałoby zwolnienie z cła.
Nie ma tu natomiast raczej zastosowania żadne zwolnienie z VAT od importu. Wprawdzie, zgodnie z art. 51 u.p.t.u. zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro, jednakże zwolnienia powyższego nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.
Tak więc – w związku z przywozem kupionych w Chinach towarów trzeba byłoby uiścić podatek od towarów i usług.
O sposobie płatności należności celnych w przypadku sprowadzenia towarów przez pocztę stanowi art. 65a ustawy z 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
Jak wynika z tych przepisów, w przypadku doręczania przez operatora publicznego przesyłek zawierających towary, w stosunku do których powstał obowiązek uiszczenia należności celnych operator jest zobowiązany pobrać te należności od odbiorcy przed wydaniem mu przesyłki. Pobrany podatek operator jest zobowiązany przekazać na rachunek właściwej izby celnej w terminie 10 dni od dnia wydania przesyłki odbiorcy. Najpóźniej następnego dnia roboczego po upływie terminu, o którym mowa, operator jest zobowiązany dostarczyć do urzędu celnego, w którym przesyłka została przedstawiona, dowód przekazania podatku (i należności przywozowych) wraz z wykazem zawierającym numery dokumentów celnych dotyczących przesyłki, datę wydania przesyłki odbiorcy oraz kwotę należności przywozowych. W przypadku niepobrania podatku od odbiorcy przesyłki operator jest zobowiązany do uiszczenia tych należności w terminie 10 dni od dnia wydania przesyłki odbiorcy.
Podkreślić należy, że w przypadku importu towarów, który nie odbywa się w ramach gospodarczych procedur celnych, podatnikiem są osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła. Status podatnika jest tutaj niezależny od faktu wykonywania działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia cła związany jest z ciążącym na określonym podmiocie długiem celnym, więc podatnikiem w przypadku importu jest ten podmiot, który jest dłużnikiem celnym (na którym ciąży dług celny).
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE specjalne wydanie polskie dziedzina 02, tom 4, s. 307) – dalej WKC, dług celny powstaje w chwili przyjęcia zgłoszenia celnego. Dłużnikiem jest zgłaszający. W wypadku przedstawicielstwa pośredniego, kiedy jako zgłaszający występuje agencja celna, dłużnikiem jest również osoba, na rzecz której składane jest zgłoszenie celne.
Tak więc również osoba fizyczna, która otrzymuje prywatnie przesyłkę z kraju trzeciego (np. z Chin), jest podatnikiem z tytułu importu towarów. Jeśli przesyłka jest doręczana za pośrednictwem poczty, to wówczas podatek (i należności przywozowe) pobierane są przez pocztę.
Z przepisów art. 33c u.p.t.u. wynika, że przypadku importu towarów doręczanych w formie przesyłek przez operatora publicznego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe do podatku z tytułu importu towarów przepis art. 65a stosuje się odpowiednio. Powyższe oznacza, że VAT od importu towarów jest pobierany na takich samych zasadach przez pocztę.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego