Pytanie

W 2010 r. sprzedałem mieszkanie zakupione w 2009 r. Dnia 30 marca 2011 r. złożyłem zeznanie PIT-39 i wykazałem całą kwotę jako zwolnioną. Niestety do 31 grudnia 2012 r. ani złotówki nie przeznaczyłem na cele mieszkaniowe.
Do kiedy muszę złożyć korektę zeznania PIT-39 za 2010 r.?
Do kiedy muszę wpłacić zaległy podatek?
W jakiej wysokości i od jakiego dnia naliczyć odsetki od zaległości: czy są to pełne odsetki czy jedynie 50 proc.?

Odpowiedź

W interesie podatnika jest, by jak najszybciej złożyć korektę zeznania PIT-39 za 2010 r. i zapłacić zaległy podatek. Odsetki będą liczone od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, do dnia zapłaty. Przy spełnieniu określonych warunków, podatnik będzie mógł skorzystać z możliwości zapłacenia odsetek obniżonych.

Uzasadnienie

Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej: u.p.d.o.f., wynika, że dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości będą korzystały ze zwolnienia od opodatkowania, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Jeżeli jednak dochód ten nie został wydany na cele mieszkaniowe, podatnik powinien złożyć korektę PIT-39 za 2009 r. i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Korekty można dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, co wynika z art. 70 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) – dalej: o.p. Im szybciej podatnik tego dokona, tym lepiej. Z jednej strony chodzi o wielkość odsetek, a z drugiej, na bezpieczeństwo podatnika. Jeżeli bowiem podatnik zwlekałby z korektą, a w między czasie doszłoby do kontroli podatkowej, czy wszczęcia postępowania podatkowego, złożenie korekty byłoby bezskuteczne, stosownie do art. 81b o.p. Podatnik mógłby narazić się wtedy na zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego przeciwko obowiązkom podatkowym, określonego w ustawie z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekstjedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 186).

Jeśli chodzi o naliczanie odsetek, należy cofnąć się do okresu, w którym podatnik rozliczał się z uzyskanego przychodu ze sprzedaży mieszkania. Odsetki będą zatem liczone od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, czyli po upływie terminu do złożenia zeznania PIT-39 za rok podatkowy, w którym podatnik uzyskał przychód z odpłatnego zbycia (od 1 maja 2010 r.), i będą liczone do dnia zapłaty podatku włącznie (patrz pismo Podsekretarza Stanu Ministerstwa Finansów z 27 sierpnia 2010 r., DD2/0602/45/KBF/2010/863).

Jeżeli podatnik złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty w całości ureguluje zaległość podatkową, w oparciu o art. 56 § 1a o.p. będzie mógł zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki (a nie 50 proc., jak wynika z pytania). Istotne jest jednak, że podatnik nie będzie miał takiej możliwości, jeżeli korekta deklaracji zostałaby złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej lub w wyniku czynności sprawdzających organu podatkowego.

Odsetki należy liczyć wg schematu: (kwota zaległości x liczba dni x stawka odsetek)/365. Najprościej jednak skorzystać z kalkulatora odsetkowego zamieszczonego w naszym portalu.