Minister finansów zmienił dotychczasową interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w zakresie opodatkowania czynności nabycia bitcoinów oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi informatyczne na rzecz dwóch podmiotów: jednego mającego siedzibę we Włoszech, drugiego - na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Oba podmioty prowadzą działalność gospodarczą. Spółka zakwalifikowała zdarzenia gospodarcze, jako świadczenie usług, które nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju (Polski), w związku, z czym podatek VAT został rozliczony w miejscach siedziby ww. podmiotów. Faktury zostały wystawione w USD, jednakże w ramach datio in solutum spółka otrzymała zapłatę w formie bitcoinów. Obecnie bitcoiny trzymane są w portfelu firmowym Spółki. W przyszłości jednak spółka planuje ich sprzedaż. Wątpliwości dotyczyły tego, czy transakcje polegające na nabywaniu bitcoinów podlegają VAT.
Spółka uważała, że nabycie bitcoinów w ramach datio in solutum za świadczone usługi powinno zostać zakwalifikowane, jako nabycie usług opodatkowane stawką 23 proc. spółka uważała też, że ma prawo do odliczenia podatku w związku z ich nabyciem. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 stycznia 2015 r., sygn. IPPP3/443-1019/14-2/KB, LEX nr 270994 zgodził się ze spółką. Minister Rozwoju i Finansów nie zgodził się jednak z Dyrektorem Izby.
Zdaniem ministra w okolicznościach sprawy waluta bitcoin spełniała funkcję środka płatniczego – w walucie tej kontrahenci dokonali zapłaty za wykonane przez spółkę na ich rzecz usługi. Czynność ta nie stanowi dostawy towarów, nie jest również świadczeniem usług i nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wymienionych w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym zapłata za faktury wystawione w USD, w ramach datio in solutum, w formie bitcoinów nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Minister zwrócił też uwagę, że czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak nie każda czynność dokonana podatnika VAT będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Za działalność rodzącą obowiązki w podatku VAT, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki. A spółka nie prowadził przecież działalności gospodarczej w zakresie wymiany walut.
Zatem czynność sprzedaży bitcoinów, które podatnik otrzymał okazjonalnie, jako wynagrodzenie za świadczone usługi nie będą stanowiły działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, skutkiem, czego spółka nie uzyska statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w odniesieniu do tych czynności.
Podsumowując, sprzedaż (zamiana) waluty obcej – w przedmiotowym przypadku bitcoinów - nie podlega opodatkowaniu, o ile spółka nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej. Sprzedaż waluty podlegałaby opodatkowaniu tylko w przypadku gdyby spółka prowadziła profesjonalną działalność w tym zakresie (np. kantor, bank) i pobierał wynagrodzenie prowizyjne będące różnicą pomiędzy kursem kupna i sprzedaży.
A ponieważ czynności sprzedaży bitcoinów, w tym konkretnym przypadku, nie podlegają VAT, jako świadczenie usług - w przedmiotowej sprawie spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem bitcoinów.
Należy jednak odnotować, że WSA w Poznaniu w wyroku z 29 listopada 2016 r. (sygn. akt I SA/Po 2393/15) uznał, że czynność zbycia waluty wirtualnej bitcoin stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.
Informowaliśmy o tym w newsie pt.: Zbycie bitcoinów jest objęte zakresem ustawy o VAT >>
Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 21 grudnia 2016 r., sygn. akt PT8.8101.732.2015.1215, LEX nr 330278