Pytanie

W marcu 2013 r. wystąpiła w firmie nadwyżka podatku. Nie wystąpiliśmy o zwrot VAT tylko przenosimy daną nadwyżkę na kolejne miesiące. Raz mamy VAT na "-" i wtedy pokrywamy to z nadwyżek, są miesiące gdzie mamy VAT na "+" i wtedy powiększa się kwota do przeniesienia na kolejne miesiące kalendarzowe.

Czy mamy jakieś ograniczenie czasowe, aby z danej nadwyżki korzystać?

Czy możemy tak postępować?

Odpowiedź

Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym można przenosić na następne miesiące bez ograniczeń czasowych. Utrata tego uprawnienia wiązałby się z naruszeniem zasady neutralności VAT.

Uzasadnienie

Na wstępie przyjęto założenie, że użyte w pytaniu sformułowanie "nadwyżka podatku należnego nad naliczonym" jest oczywistą omyłką. Każda nadwyżka podatku należnego nad naliczonym powoduje powstanie zobowiązania podatkowego podlegającego bez wezwania wpłacie do urzędu skarbowego. Poniższa analiza poświęcona została zatem nadwyżce podatku naliczonego nad należnym.

Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., nie przewidują rozwiązania analogicznego do funkcjonującego na gruncie ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Podatnik może w świetle art. 86 ust. 19 i art. 87 ust. 1 u.p.t.u. dowolnie dysponować nadwyżką podatku naliczonego nad należnym – w całości do zwrotu bezpośredniego, w całości do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy bądź np. po połowie (czy w innych częściach) – do zwrotu i przeniesienia.

Nadwyżka do przeniesienia jest rozliczana w kolejnych okresach, zatem w konsekwencji później może powstać zobowiązanie podatkowe, nadwyżka VAT do zwrotu albo kolejna nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia.

Reasumując, ustawodawca nie wprowadza ograniczenia czasowego "przenoszenia" podatku naliczonego (T. Michalik, VAT. Komentarz 2005, C.H. Beck, Warszawa 2005, s. 529).