W wrześniu 2007 r. otrzymałam fakturę na zakup samochodu ciężarowego. Faktura kupna samochodu zawiera błędny numer NIP mojej firmy. W związku z tym 17 października 2007 r. wystawiłam notę korygującą do tej faktury. Podatek naliczony odliczyłam w deklaracji za miesiąc wrzesień 2007 r. Czy postąpiłam słusznie?

Podatnik postąpił w sposób prawidłowy. Błędy związane z NIP sprzedawcy lub nabywcy na fakturze VAT, polegające na nieprawidłowym wpisaniu niektórych cyfr określane są jako błędy formalne i nie wpływają na ważność takiej faktury oraz możliwość odliczenia z niej VAT.


Zasady wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.) - dalej r.z.n.p., w § 9 Minister Finansów określił wymogi stawiane fakturom. W r.z.n.p. określono, co powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż. Wśród wymienionych tam elementów znalazły się m.in. nazwiska sprzedawcy i nabywcy, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz data wystawienia faktury, identyfikacja podatkowa sprzedawcy i nabywcy. Oznacza to, że wszyscy podatnicy mają obowiązek zamieszczania na fakturze prawidłowego NIP, zarówno swojego jak i kontrahenta.
Zgodnie z § 18 ust. 1 r.z.n.p. nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, może wystawić notę korygującą. Jednak nie można notą korygować pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12 r.z.n.p., które dotyczą: jednostek miary, ilości, wartości, stosowanej stawki podatku itd.
Noty korygujące wystawiane są więc w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie w przypadku, gdy w fakturze pierwotnej wystąpiła pomyłka wiążąca się w szczególności z określeniem danych sprzedawcy lub nabywcy lub oznaczeniem towaru albo usługi.
Uprawnienie do wystawienia noty korygującej jest więc znacznie zawężone, odmiennie niż w przypadku faktur korygujących, którymi zasadniczo można skorygować wszelkie błędy oraz dokumentować podwyżki czy obniżki cen.
Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:
datę jej wystawienia, nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej, zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3 r.z.n.p., tj. dane identyfikujące dostawcę i nabywcę, datę sprzedaży, datę wystawienia faktury i jej numer, treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej, „nota korygująca".
Po wystawieniu nota powinna zostać wysłana do kontrahenta wraz z kopią w celu zaakceptowania naniesionych zmian podpisem.
W związku z wystawieniem przez Podatnika noty korygującej w miesiącu październiku, może powstać wątpliwość, czy dokument ten nie będzie skutkował koniecznością korekty terminu, w jakim nastąpiło odliczenie VAT z faktury pierwotnej (wrześniowej).Wystawiona przez Podatnika nota krygująca nie będzie dotyczyła udzielenia rabatu, podwyższenia ceny, zmiany stawki lub kwoty podatku, na skutek czego zwiększeniu lub zmniejszeniu ulegnie kwota VAT odliczonego na podstawie faktury pierwotnej. W przypadku otrzymania faktury korygującej, lub wystawienia noty korygującej, na której znalazły się drobne błędy o charakterze formalnym nie ma konieczności korygowania terminu, w którym nastąpiło odliczenie VAT z faktury pierwotnej.
Organy podatkowe również potwierdziły to stanowisko. Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z dnia 21 lipca 2006 r., VI/443-124/06/JD, w odpowiedzi na zapytanie Podatnika czy w przypadku otrzymania faktury VAT bez numeru NIP, a następnie wystawieniu przez nabywcę not korygujących, nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze pierwotnej odpowiedział, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, to zgodnie z art. 86 ust. 11 u.p.t.u., może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Przepisy u.p.t.u. oraz rozporządzenia nie przewidują ograniczeń, co do prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku wystawienia noty korygującej, uzależniając to prawo od terminu akceptacji noty. Tym samym, jeśli zakupione towary lub usługi wykorzystane były do wykonywania czynności opodatkowanych, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w pierwotnej fakturze otrzymanej przez podatnika.