Korzystanie z systemu podzielonej płatności – przynajmniej w początkowym okresie – ma być dobrowolne. W odpowiedzi na interpelacją poselską nr 18445 Ministerstwo Finansów przyznało, że jedną z podstawowych cech tego mechanizmu jest zabezpieczenie nabywcy przed negatywnymi konsekwencjami uwikłania go, nawet w sposób nieświadomy, w przestępczy proceder wyłudzeń.
Specjalne rachunki banki muszą założyć wszystkim przedsiębiorcom. Konto będzie prowadzone w złotówkach, bo tylko płatności w walucie polskiej ma objąć split payment. Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy. Konta mają być prowadzone bezpłatnie. Dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, podkreśla, że koszty ponoszone przez banki w związku z wprowadzeniem systemu podzielonej płatności najprawdopodobniej znajdą swoje odbicie w zwiększonej wysokości opłat i prowizji bankowych związanych z prowadzeniem rachunków bieżących.
Podzielona płatność – od kiedy i dla kogo? >>
Rachunek VAT może być oprocentowany. Zdaniem Bartosiewicza zależy to od ustaleń między stronami. Odsetki od środków znajdujących się na rachunku VAT zwiększają jednak saldo rachunku rozliczeniowego, a nie rachunku VAT. Co ważne, do rachunku VAT nie będą wydawane karty płatnicze Środki na rachunku VAT mogą być wydatkowane tylko i wyłącznie na ściśle określone w przepisach cele.
Split payment - podzielona płatność. Pytania i odpowiedzi >>
Podzielona płatność w VAT – od kiedy i dla kogo – zapraszamy na szkolenie online >>
Tylko jeden rachunek VAT do podzielonej płatności
Przepisy o podzielonej płatności tzw. split paymencie wchodzą w życie już 1 lipca. Każdemu przedsiębiorcy banki automatycznie otworzą dodatkowe konta. Split payment będzie można jednak stosować tylko do płatności w złotówkach.