Pytanie

Czy spółka jawna może zawrzeć umowę użyczenia (nieodpłatnie) nieruchomości ze synem jednego z współwłaścicieli (wspólnik A)?
To syn współwłaściciela oddaje w użyczenie nieruchomość. Spółka wykorzystywać będzie użyczoną nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami spółki są szwagrowie (drugi wspólnik jest mężem siostry wspólnika A).
Jak wygląda opodatkowanie podatkiem dochodowym takiej umowy po obu stronach umowy?

Odpowiedź

Nic nie stoi na przeszkodzie temu aby syn jednego ze wspólników użyczył spółce jawnej nieruchomość. Użyczenie takie nie generuje przychodu podatkowego po stronie użyczającego. Podatku nie zapłaci ojciec użyczającego będący wspólnikiem spółki. Drugi wspólnik musi uwzględnić w rachunku podatkowym połowę przychodu z nieodpłatnego świadczenia.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., przychodami, z zastrzeżeniem przypadków określonych w u.p.d.o.f., są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Podkreślić należy, że przychód z nieodpłatnego świadczenia powstaje wyłącznie po stronie otrzymującego takie świadczenie.
To oznacza, że jeżeli w analizowanej sytuacji syn jednego ze wspólników spółki jawnej użycza spółce nieruchomość, to z całą pewnością nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podatkowego.
Przychód powstaje natomiast po stronie wspólników spółki. Biorąc jednak pod uwagę to, że użyczający jest synem jednego ze wspólników a jednocześnie drugi wspólnik spółki jest mężem siostry tego wspólnika, należy sprawdzić czy w ogóle wystąpi tutaj podatek dochodowy.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 125 z zastrzeżeniem ust. 20 u.p.d.o.f. zwalnia się od PIT wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, za wyjątkiem świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła działalność wykonywana osobiście (co nie ma zastosowania w analizowanym przypadku).

Według przepisów o podatku od spadków i darowizn do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Z kolei w grupie II alokuje się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

To oznacza, że podatku dochodowego z tytułu użyczonej nieruchomości nie zapłaci ojciec użyczającego będący wspólnikiem spółki. Drugi wspólnik musi uwzględnić w rachunku podatkowym połowę przychodu z nieodpłatnego świadczenia uzyskanego wraz z otrzymaniem przez spółkę jawną nieruchomości w nieodpłatne używanie.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego