W przedmiotowej sprawie spółka zorganizowała uroczyste otwarcie zakładu produkcyjnego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Celem uroczystości była promocja nowo otwartego zakładu produkcyjnego oraz promocja produktów spółki, które wytwarzane będą na terenie zakładu w SSE. Na otwarciu spółka miała się zaprezentować nie tylko, jako producent nowoczesnych produktów, ale także, jako dobry pracodawca na lokalnym rynku pracy i wiarygodny kontrahent i partner biznesowy.
Na zorganizowanie uroczystości otwarcia zakładu na terenie SSE spółka poniosła koszty takie jak: dekoracja zakładu, flagi, proporczyki, banery, wstęga, mównica, kwiaty, wystawa produktów, wystawa zdjęć z budowy zakładu, zwiedzanie zakładu (koszty BHP - kamizelki, okulary), zaproszenia, catering; stoły, krzesła, upominki dla gości w postaci albumów, transport gości, fotograf. Organizacja imprezy została sfinansowana ze środków obrotowych spółki. W uroczystości otwarcia zakładu uczestniczyli zaproszeni goście, kontrahenci, a także pracownicy spółki. Organizacja uroczystości otwarcia zakładu nie była ogłaszana przed imprezą w mediach. Natomiast bardzo szeroko i w pozytywnym aspekcie była relacjonowana po otwarciu.
Zdaniem Spółki wydatki na organizację uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego, jako ściśle w związane z działalnością spółki na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE oraz związanymi z tą działalnością przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT stanowią koszty uzyskania przychodu zwolnionego od opodatkowania.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i wskazał, że aby zaliczyć wskazane przez spółkę wydatki w koszty, to konieczne jest najpierw rozstrzygnięcie, czy zorganizowanie tego spotkania ma kształtować popyt na produkty spółki, poprzez zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do ich korzystania, czy też służyć przede wszystkim budowaniu pewnej relacji i wywołaniu jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu spółki.
W opinii fiskusa zasadniczym zamierzeniem zorganizowanego spotkania była chęć kształtowania lepszego postrzegania spółki na zewnątrz, uwypuklenia jego profesjonalizmu, tworzenia pozytywnych relacji z gośćmi oraz budowania zaufania. Ponieważ wymienione cechy są utożsamiane z reprezentacją i stanowią one dominujący (właściwy) czynnik zaplanowanego spotkania, wydatki związane z organizacją tej uroczystości - podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT ze względu na reprezentacyjny charakter przedmiotowego przedsięwzięcia.
Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił jednak, że istnieje obiektywna i zasadnicza trudność w precyzyjnym wyznaczeniu (zwłaszcza w procesie wydawania interpretacji indywidualnych) granicy poszczególnych przejawów aktywności gospodarczej przedsiębiorców, w tym w zakresie ponoszonych kosztów reprezentacji. Ustalenie sztywnej granicy, po przekroczeniu, której wydatek mógłby zostać uznany za reprezentacyjny, możliwe byłoby ewentualnie w sytuacji normatywnej definicji pojęcia „reprezentacja” zawartej w ustawie podatkowej, a i to pod warunkiem, że zawierałaby ona precyzyjne kryteria umożliwiające ich jednoznaczną kwalifikację prawnopodatkową. A tak do oceny, czy dany rodzaj wydatku może zostać uznany za reprezentację, czy też inny rodzaj poniesionych wydatków, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Organ nie jest jednak uprawniony do dokonania takich ustaleń w ramach postępowania w przedmiocie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Jednak na reprezentacyjny charakter spotkania w niniejszej sprawie wskazuje grono zaproszonych gości. Działania spółki kierowane są do wąskiego, wyselekcjonowanego grona odbiorców zaproszonych gości. Przeważa tu więc aspekt reprezentacyjny, bowiem bez wątpienia działania te zmierzają do wykreowania pozytywnego obrazu spółki w oczach tych gości. W konsekwencji zdaniem organu podatkowego wydatki poniesione przez spółkę przy organizacji uroczystego otwarcia zakładu nie mogą zostać zaliczone go kosztów uzyskania przychodów, stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, tym samym nie stanowią wydatków wolnych od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lutego 2013 r., IPTPB3/423-399/12-4/GG
Czytaj także:
SSE: przesunięcia w ramach strefy nie skutkują utratą zwolnienia