Od stycznia 2008 r. taką możliwość przesyłania deklaracji drogą elektroniczną będzie miał każdy. Musi tylko posiadać bezpieczny podpis elektroniczny oraz zgłosić do urzędu skarbowego zamiar składania deklaracji w tej formie.
Przy przesyłaniu deklaracji w drodze elektronicznej niezbędny jest wymóg posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Certyfikat bezpieczeństwa przy podpisach elektronicznych w przypadku systemu e-Deklaracje jest ważny dlatego, aby w bezpieczny i pewny sposób przesłać deklarację/dokument do urzędu skarbowego. Zastosowanie go uniemożliwia podmianę całości lub części dokumentu, daje pewność tożsamości nadawcy. Warto mieć na uwadze fakt, że certyfikaty te mają znacznie szersze zastosowanie - mogą być także użyte do podpisywania faktur elektronicznych, udziału w aukcjach elektronicznych czy składania sprawozdań do GIIF.
Jak zgłosić zatem do urzędu skarbowego zamiar składania deklaracji w tej formie? Formularz zawiadomienia ZAW-E1, w którym zgłasza się zamiar składania deklaracji drogą elektroniczną można pobrać przez portal www.e-deklaracje.gov.pl (zakładka „Formularze”). W tym zawiadomieniu podatnik wskazuje też osobę upoważnioną do składania deklaracji w jego imieniu. Podatnik może także oczywiście sam wysyłać deklaracje drogą elektroniczną – wówczas wpisuje siebie jako osobę upoważnioną. Należy pamiętać też o tym, że formularz ten dostarcza się do urzędu skarbowego w formie papierowej. Następnie podatnik lub osoba upoważniona do składania deklaracji w jego imieniu składa już drogą elektroniczną poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl zgłoszenie ZAW-E2, w którym potwierdza wolę składania deklaracji w formie elektronicznej. Ponieważ zgłoszenie to jest elektroniczne, aby je przesłać musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny. Weryfikacji poprawności zawiadomienia i zgłoszenia dokonuje naczelnik urzędu skarbowego, poprzez wydanie zaświadczenia ZAS-E, w którym to potwierdza możliwość składania przez podatnika dokumentów elektronicznych. Zgodnie z przepisami ustawy - Ordynacja podatkowa (art. 3 c § 3) ma na to miesiąc. Od momentu wystawienia zaświadczenia ZAS-E podatnik ma już możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną.
W chwili obecnej nie wszystkie deklaracje można składać drogą elektroniczną. Przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa stanowią, że należy mieć na względzie potrzebę stopniowego upowszechniania elektronicznej formy kontaktu z organami podatkowymi i częstotliwość składania deklaracji. Tak więc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2007 r. stanowi, że z dniem 1 stycznia 2008 r. złożyć będzie można 32 rodzaje deklaracji, m.in. VAT-7, VAT-UE, CIT-8, z dniem 1 kwietnia 2008 r. katalog ten zostanie rozszerzony o kolejne 12 deklaracji, m.in. deklaracje składane przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego: PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36l, PIT/O, PIT/D. Następnym etapem jest 1 lipca 2008 r., kiedy będzie można złożyć dodatkowe 17 deklaracji, m.in. PIT-11 i 1 stycznia 2009 r. – kolejne 20 deklaracji, m.in. PIT-40, PIT-28. W sumie w ciągu roku liczba ta rozszerzy się do 81 deklaracji.
Od 1 stycznia 2008 r. deklaracje podatkowe składa się drogą elektroniczną poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl. Na portalu tym podatnicy znajdą interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym będzie można przesłać do systemu. Jeśli podatnik nie ma zainstalowanej przeglądarki plików PDF Adobe Reader w najnowszej wersji, niezbędnej do obsługi interaktywnych formularzy, może ją także pobrać przez zakładkę portalu „Do pobrania”.
W portalu www.e-deklaracje.gov.pl podatnicy mogą znaleźć także aktualności dotyczące systemu e-Deklaracje, wykaz najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami na nie i numery telefonów pod którymi można uzyskać pomoc w sprawie procedur składania deklaracji, problemów technicznych przy obsłudze systemu, jak i pomoc w sprawie podpisu elektronicznego.
Dla producentów oprogramowania zaś powyższy portal to miejsce, które pozwoli im dostosować swoje aplikacje tak, aby mogły obsługiwać proces składania deklaracji podatkowych. Drugim sposobem przesłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną ma być bowiem możliwość przesłania ich bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych podatnika, właśnie dzięki aplikacjom (modułom) dostarczonym przez producentów oprogramowania.
 
System e-Deklaracje ma charakter otwarty, co oznacza jego możliwość łączenia się nie tylko z aplikacjami w urzędach skarbowych, ale także z systemami finansowo-księgowymi samych podatników.