Z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości powstaje zobowiązanie podatkowe w podatku od dochodu, z takiej sprzedaży, stanowiącego stosowną część „uzyskanego” przychodu, którego wartość wyraża cena określona w zawartej. Natomiast odmienne skutki nastąpią gdy dojdzie do rozwiązania takiej umowy, bowiem wówczas nie można mówić o zobowiązaniu podatkowym będącym skutkiem takiej czynności.
Obowiązek podatkowy, a więc przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości powstaje bezwzględnie w momencie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży. Fakt braku zapłaty przez nabywcę za przedmiot sprzedaży nie może niwelować powstania po stronie wnioskodawcy obowiązku podatkowego. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od faktu czy sprzedawca uzyskał cenę sprzedaży. Tylko w przypadku nieważności umowy można mówić o tym, że obowiązek podatkowy nie zaistniał Skutkiem podatkowym umowy sprzedaży jest powstanie po stronie wnioskodawcy zobowiązania do zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Rozwiązanie umowy sprzedaży w drodze porozumienia, bądź odstąpienia, stanowi podstawę do uchylenia się od skutków dokonanej czynności. Zawarcie stosownej umowy rozwiązującej umowę sprzedaży spowoduje, że zobowiązanie podatkowe wygaśnie. Natomiast pomimo ustania zobowiązania podatkowego nie wygaśnie obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego czy podatnik w konsekwencji faktycznie będzie zobowiązany do zapłaty podatku czy też nie. Tym samym rozwiązanie umowy sprzedaży za porozumieniem stron lub rozwiązanie w drodze odstąpienia od umowy nie powoduje wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Wygaśnie tylko zobowiązanie podatkowe, czyli obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lipca 2013 r., IBPBII/2/415-491/13/ŁCz