Sprawa dotyczyła podatniczki, która rozważała rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach spółki osobowej. Spółka osobowa będzie prowadzić działalność w zakresie inwestowania i zarządzania w obrębie majątku rodzinnego. W ramach działalności, spółka osobowa będzie posiadać wszystkie udziały w spółkach kapitałowych z siedzibą poza terytorium RP. Podatniczka nie będzie posiadać udziałów w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawa do uczestnictwa w zysku spółki kapitałowej. Takie prawo będzie posiadać spółka osobowa. Wątpliwości związane były z tym, czy fakt posiadania przez spółkę osobową udziałów w spółce kapitałowej wpłynie na obowiązki podatkowe podatniczki związane z opodatkowaniem dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej.
Podatniczka uważa, że nie, ponieważ spółka kapitałowa, w której spółka osobowa będzie posiadać udziały, nie będzie stanowić zagranicznej spółki kontrolowanej. Podatniczka wskazała, że użyte w art. 30f ust. 2 tiret 1 ustawy o PIT określenie „zagraniczna spółka” oznacza: osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej, spółkę niemającą osobowości prawnej, nieposiadającą siedziby lub zarządu na terytorium Polski, w której podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku. A podatnikiem, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o PIT jest osoba fizyczna, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, na którym podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Podatniczka uznała więc, że o ile jest podatnikiem w myśl ustawy o PIT, o tyle nie posiada i nie będzie posiadać udziału w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących, czy też prawa do uczestnictwa w zysku w Spółce kapitałowej. Jeżeli już, to taki udział posiadać będzie Spółka osobowa w Spółce kapitałowej po nabyciu jej udziałów. Podsumowując, podatniczka uważa, że spółka kapitałowa nie będzie zagraniczną spółką kontrolowaną, ponieważ wszystkie udziały spółki kapitałowej będą w posiadaniu spółki osobowej, a więc nie będzie w ich posiadaniu ona, jako osoba fizyczna.
Fiskus się nie zgodził. Organ uznał, że podatniczka posiadać będzie pośrednio udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka kapitałowa będąca osobą prawną i posiadającą siedzibę lub zarząd w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska, w której podatniczka będzie posiadała pośrednio udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku spełnia przesłanki do uznania jej za spółkę zagraniczną w rozumieniu art. 30f ust. 2 ustawy o PIT.
Zdaniem fiskusa, przyjęcie poglądu podatniczki, że nie będzie posiadać w spółce kapitałowej udziału w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawa do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej, stanowiłoby nieuprawnioną wykładnię zawężającą. Art. 30f ust. 3 ustawy o PIT, który określa warunki uznania danego podmiotu za zagraniczną spółkę kontrolowaną, w pkt 3 lit. a wskazuje wymóg posiadania nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25 proc. praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.
Przyjęcie więc stanowiska, że chodzi wyłącznie o sytuację, w której podatnik posiada bezpośredni udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu zagranicznego, prowadziłoby do podważenia sensu wprowadzenia do ustawy przepisów w części dotyczącej udziału pośredniego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lutego 2016 r., IPPB1/4511-4/16-2/MT