Przepisy o opłatach "małpkowej" i "cukrowej" będą poprawione po ich prawie dwuletnim obowiazywaniu. Zmiany zaproponowało Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy  wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o zdrowiu publicznym. To tam właśnie, a nie w ustawach typowo podatkowych są umieszczone te przepisy, obowiązujące od początku 2021 r.

 

Wśród proponowanych zmian jest nowy mechanizm zapobiegający wielokrotnemu opodatkowaniu tej samej "małpki" (tj. opakowania zawierającego do 300 ml alkoholu). Każdy przedsiębiorca, u którego powstał obowiązek zapłaty opłaty albo w przypadku, gdy obowiązek ten powstał wcześniej u innego przedsiębiorcy, będzie zobowiązany przekazać nabywcy wraz z fakturą dokumentującą obrót takimi napojami, informację o braku obowiązku zapłaty opłaty za zezwolenie z tytułu zaopatrzenia w takie napoje. Upodobni to nieco mechanizm nakładania tego podatku do akcyzy, którą płaci się tylko na jednym etapie obrotu.

Zredukuje się "małpkowa" biurokracja. Przedsiębiorcy posiadający wiele zezwoleń na handel alkoholem będą mogli składać tylko jedną deklarację dotyczącą tej opłaty zamiast osobnych deklaracji do każdego zezwolenia. Nie będzie trzeba opatrywać takiej deklaracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pojawi się też kilka innych zmian korzystnych dla przedsiębiorców, m.in. złagodzenie sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie.

Prawdziwie rewolucyjna zmiana ma nastąpić w przepisach o daninie od cukru w napojach. "Podatnikiem" ma być bowiem producent, importer albo nabywca wewnątrzwspólnotowy, a nie - jak dziś - sprzedawca detaliczny lub hurtownik. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, "przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty na początek łańcucha dostaw w znacznym stopniu ułatwi ustalenie podmiotu zobowiązanego do zapłaty, co ma również znaczenie dla zapewnienia skutecznej i efektywnej kontroli wywiązywania się z obowiązków w zakresie opłaty". Resort zauważa też, że wejście producenta w rolę "podatnika" jest racjonalne, bo to on kształtuje zawartość napoju (w tym cukier) i odpowiada za nią.

Czytaj też: NFZ znalazł pieniądze na podwyżki płac w podatku cukrowym>>

System opłaty cukrowej ma być też uszczelniony przed doprecyzowanie, że podlegają jej wszystkie napoje w postaci skoncentrowanej. Mają one być opodatkowane nieco inaczej niż gotowe napoje - odrębną stawką za litr lub kilogram koncentratu.

W przypadku opłaty cukrowej również pojawią się przepisy eliminujące wielokrotne jej uiszczanie. Pojawi się możliwość zwrotu tej opłaty naliczonej od importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego, gdy opłata zostanie zapłacona w kraju.

Planowane zmiany mają wejść w życie - jak zakłada projekt - 1 lipca 2023 roku. Projekt musi jeszcze zaakceptować Rada Ministrów, a potem trafi on do Sejmu.